• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Grimes, AI Grimes şarkılarını inceliyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
AI ile yolculuğunuz nerede başlıyor?

Dürüst olmak gerekirse, ben çocukken başladı ki bu belki garip. Geçen yıl eski üniversite eskiz defterlerime baktık ve birçok yapay zeka teorisi bulduk. Hep bundan bahsettim; daha önce mümkün değildi. Ama kripto çağından biraz önce sanatın olanaklarıyla ilgilenmeye başladım. İşte o zaman açık kaynak Grimes—2018 veya 2019’u ilk kez denedik.

Grimes’ı “açık kaynak” yapmak ne anlama geliyor?

Kimlik sanatıyla gerçekten ilgileniyorum. Ruhumu – yüzde 10’unu – yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmayla satmaya çalıştık. Ama kimsenin umurunda değildi ve dahası, hiç kimsenin satın almayacağı gülünç derecede yüksek bir fiyata – yaklaşık 10 milyar dolar. Ama satın alırlarsa, o zaman kaderime razı olurum ve buna değer.

Bunu ancak tanıdığınız bir kişi karşılayabilir.

Evet, ödeyeceğini sanmıyorum. Ama ruhum çoktan gitti. ben zaten tamamlamak Grimes anlatısının kontrolünü kaybetti. Sürekli savaş suçlarıyla itham ediliyorum.

Peki bu noktadan Grimes’ın müzikal açık kaynak kullanımına nasıl geçilir?

Muhtemelen böyle şeylerle ortalama bir insandan daha az acı hissediyorum çünkü işlevsel olmak için bile yaşamak zorunda kaldığım ego ölümü miktarı oldukça yüksek. Pek çok insanın sesinin istemedikleri bir şekilde kullanıldığını duyduğunda hissettiği o garip, iğrenç duygu – Ben sadece ortalama bir insandan daha fazla çılgın basına maruz kalıyorum. Buna çok alıştım.

Grimes başladı çünkü çok punk bir sahnedeydim ve pembe bir elbise giymek, etrafta dans etmek ve pop müzik yapmak konusunda gergin görünüyordum. O zamanlar ilgilendiğim şeylerden biri de insanları kızdırmaktı. Şimdi sınırlar nerede? Overton sanat penceresi nedir? Neye izin verilir?

Örneğin, şimdi yapay zeka ile ne yaptığınızı büyükannenize nasıl açıklarsınız?

İnsanlar üzülmeye devam ediyor ve “Bir insanın yaptığı bir şeyi duymak istiyorum!” diyorlar. Adam hepsini yaptı. Hala şarkıyı yazmanız, şarkıyı üretmeniz ve vokalleri söylemeniz gerekiyor. AI kısmı, vokallerin tonlarını ve tınılarını alıp, kişinin orijinal sesine değil, benim sesime uyacak şekilde değiştiriyor. Yeni bir mikrofon gibi.