• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Hindistan, İsrail, ABD ve BAE, milletlerarası forum kuracak

admin

Administrator
Administrator
Hindistan, İsrail, ABD ve BAE, milletlerarası forum kuracak
Hindistan, İsrail, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları, görüşme gerçekleştirdi.

“Yeni dörtlü” olarak görülen beraberliğin birinci toplantısında ekonomik iş birliği için memleketler arası bir forum kurmaya karar verildi.

TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER

Hindustantimes’ın haberine bakılırsa, çevrim içi düzenlenen toplantıya Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve BAE Dışişleri Bakanı Pir Abdullah bin Zayed Al Nahyan katıldı.

MİLLETLERARASI FORUM KURMA KARARI ALINDI

görüşmede, ekonomik iş birliği için memleketler arası bir forum kurma sonucu alınırken, ulaşım ve teknolojide ortak altyapı projelerinin yanı sıra Orta Doğu ve Asya’da ekonomik ve siyasi iş birliğini genişletme ve deniz güvenliğini artırmanın yolları da görüşüldü.

HİNDİSTAN: VERİMLİ GÖRÜŞME

Hint Bakan Jaishankar, Twitter’dan yaptığı paylaşımda görüşmeyi “verimli” olarak nitelendirirken, ekonomik büyüme ve global sıkıntılar konusunda daha yakından çalışma fikrini müzakere ettiklerini ve kısa müddette öteki bir toplantı yapılması üzerinde mutabakata vardıklarını kaydetti.


İSRAİL: BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ

İsrailli Bakan Lapid ise Twitter paylaşımında, “4 ülke içindeki sinerji, altyapı, ulaşım, deniz güvenliği ve başka konularda birlikte çalışmalarına yardımcı olacak.” tabirini kullanırken İsrail Dışişleri Bakanlığı, bakanların önümüzdeki aylarda Dubai’deki Expo 2020’de yüz yüze bir toplantı düzenlemeyi planladığını deklare etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, ayrıyeten, bakanların ekonomik iş birliği için memleketler arası bir forum kurmaya karar verdiğine işaret ederek, bakanların ulaşım, teknoloji, deniz güvenliği, iktisat ve ticaret alanlarındaki ortak altyapı projelerinin yanı sıra ek ortak projeleri de görüştükleri bilgisini paylaştı.


BLINKEN’IN AÇIKLAMASI

ABD’li Bakan Blinken ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, toplantının bölgesel ve global olarak ortak tasa mevzularıyla ekonomik ve siyasi iş birliğini genişletmenin kıymetine odaklandığı değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, Biden idaresinin “İbrahim Mutabakatlarına ve olağanlaşma mutabakatlarına dayanağını bir dahalediğini ve (bakanların) bölgede ve global olarak gelecekteki iş birliği fırsatlarını tartıştığını” vurgularken, bu olağanlaşmanın İsrail ile Arap devletleri içinde ve ayrıyeten İsrailliler ile Filistinliler içinde ilerleme için bir güç olabileceğini işaret etti.


GÜNDEM İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETMEK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price de bahse dair yaptığı açıklamada, dışişleri bakanlarının belirtti.
 
Üst