• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Hollanda’da yaşayan Türk’ün 8 yıl daha sonra hatasız olduğu anlaşıldı

admin

Administrator
Administrator
Hollanda’da yaşayan Türk’ün 8 yıl daha sonra hatasız olduğu anlaşıldı
Hollanda’nın Arnhem bölgesinde 1998 yılında işlenen ve haberlere “villa cinayeti” olarak yansıyan hadisede 63 yaşındaki Geke isimli bir bayan, konutundaki yatağında başından vurulmuş olarak bulundu.

Olay esnasında konuta gelen Elisa isimli bayan da vurularak yaralandı.

Konuta giren kuşkulu ya da şüpheliler cinayetin akabinde meskende buldukları para, banka kartı ve cüzdanları alarak kayıplara karıştı.

8 YIL SONUNDA SUÇSUZLUĞU ORTAYA ÇIKTI

Cinayet daha sonrası 8’i Türk, 1’i Hollanda vatandaşı 9 kişi yakalandı.

9 cinayet şüphelisi 5 ile 12 yıl içinde değişen mahpus cezalarına çarptırıldı.

Olayın şüphelilerinden Türk asıllı Nevzat Altay ise 8 yıl mahpus cezası yattıktan daha sonra hatasız olduğu anlaşılarak hür bırakıldı.

“İŞKENCE YAPIP, ZORLA SÖZ ALDILAR”

Nevzat Altay, yaşadıklarını İHA muhabirine anlattı. Atay, “Sanırım 1999’un mart ayında beni içeri aldılar, polis ofisine götürdüler. Olağan ben polis olduklarını bilmiyorum, ellerinde makineli, maskeli beşerler. daha sonrasında ‘Cinayet işlediniz’ dediler. Onlar bana ben onlara derken, sen kimle gezersin, kiminle dolaşırsın diye sordular. Ben de devamlı Arnhem’de gittiğim kahve var, orada dolaşırım dedim. Ortadan belli bir vakit geçti, belli insanları içeriye aldılar. Kimilerine azap yapıp, zorla tabir aldılar. Bunları ortaya çıkardım. Mahkemem uzun sürdü. Sonunda 12 yıl mahpus cezası aldım ve 8 yılını yattım.” dedi.

“GARDİYAN GELİYOR VE AYAĞINI BAŞIMA KOYUYORDU”

Çıkarıldığı mahkemede 12 yıl mahpus cezasına çarptırılan Nevzat Altay, “İçeri alındıktan daha sonra bir de içerinin problemleri çıktı. ‘İki kişi bir odada yatar mısın’ dediler. Ben de kanunlar gereği 2 kişi yatmam mecburî değilse ‘yatmam’ dedim. Beni 68 gün izolasyona attılar. 68 gün boyunca bedenim yara oldu soyuldu, hatamın ne olduğunu soruyorum aldığım karşılık ‘Herkes laf dinliyor, sen dinlemiyorsun’ oldu. Bunların üzerine hapishanede bulunan din adamları ve beni, öteki bir hapishaneye sürgün ettiler. İçeride de şiddet gördük sayılır. Bedenim paramparça oldu. İbadet yaptığımda gardiyan geliyor ve ayağını başıma koyuyor ‘Ben geldiğimde kalkacaksın’ diye baskı yapıyordu. ‘Sen kimsin’ diyordum. Olay duyulduktan daha sonra hapishanedeki güzel beşerler da bana takviye çıktı, o adama haksız olduğunu söylemiş olduler. Bunun üzerine o gardiyanı oradan uzaklaştırdılar. Tıpkı hapishanede oburlarının da azap gördüğüne şahit oldum fakat hiç bir şey diyemiyorsun, elinden bir şey gelmiyor.” dedi.

“DÜNYA ÜSTÜME GELSE KABUL ETMEM”

Hapishane kaldığı mühlet zarfında tüm mal varlığını kaybettiğini belirten Altay, “Bütün mal varlığımı kaybettim lakin benim mal varlığım hiç değerli değil. Değerli olan şey benim çocuklarım ve onların gelecekleri. Ben dışarda olsaydım onların okuması için çabalardım. Hayatları daha hoş olurdu, ben onlara bu hayatı veremedim. Mahpusa girdiğimde 4 yaşında çocuğum vardı. kimi vakit görüşe gelebiliyorlar, kimi vakit gelemiyorlardı. Onları düşünüyordum, bir sürü baskı var üzerimde. Kendime soruyordum ‘niçin beni seçtiler, yapmadığım bir cürüm için niye ceza yatıyorum’ diye düşünüyordum. Daima yarın konuta gideceğim diye düşünüyordum. Kendimi daima yarın gidiyorum diye teselli ediyordum. Dünya üstüme gelse kabul etmem, edemem, ben zira ben yapmadım.” diye konuştu.

“UĞRADIĞIM HAKSIZLIĞI KANITLADI”

“Irkçılık var lakin o kadar yok” diyen ve uğradığı haksızlıkta Maastricht Üniversitesi Profesörü Han Israels’in dayanağını aldığını kaydeden Altay, “Han Israels, uğradığım haksızlığı kanıtladı. Benimle ilgili bir kitap yazdı ve yayınladı. Ancak mahkeme bu kitabı yayından kaldırdı. Profesöre ise 20 bin euro para cezası kesildi, sadece hakkımı aradı diye.” dedi.