• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kiev, en şiddetli kışa hazırlanıyor

admin

Administrator
Administrator
Kiev, en şiddetli kışa hazırlanıyor
Rus ordusunun Ukrayna’da güç altyapısını gaye alması, ülke halkının sıkıntı günlerden geçmesine niye oluyor.

Kış mevsiminin yaklaştığı taarruz altındaki Ukrayna’nın başşehri Kiev’de sakinler, en çetin kış için hazırlıklarını sürdürüyor.

Ukrayna’da yaklaşan kış öncesi güç sıkıntısı

Kiev ve başka büyük kentlerdeki durum, salı günü ülkenin elektrik şebekesine yapılan füzeli akınların akabinde büyük ölçüde berbatlaştı.

Devlete ilişkin şebeke operatörü Ukrenergo, Ukraynalıların yüzde 40’ının ülke genelindeki en az 15 büyük güç merkezinde meydana gelen hasar niçiniyle zorluklar yaşadığını bildirdi.


“Bu kış muhtaçlığımız olan şey dayanıklılık ve cesaret”

Elektrik kesintilerinin birkaç saatten birkaç güne kadar sürebileceği konusunda ikazda bulunan operatör, “Bu kış muhtaçlığımız olan şey dayanıklılık ve cüret.” dedi.

Tüm ülkeyi etkileyen binlerce kilometrelik “hayati” yüksek voltaj sınırlarının çalışmadığı kaydedildi.


Kiev Belediye Lideri’nden ‘en berbat durum’ açıklaması

Associated Press’e (AP) konuşan Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko da muhtemel bir elektrik kesintisi karşısında hazır ve dirençli olunması gerektiğini vurguladı ve ekledi:

“En makus durum senaryosu. Aslında bunun hakkında konuşmayı sevmiyorum lakin elektriğimiz, suyumuz, ısıtmamız, servisimiz ve bağlantımız yoksa hazırlıklı olmalıyım.”

Soğuk hava ve kar yağışı, Kiev’deki mevcut durumu değerli ölçüde zorlaştırdı.


Hastaların randevuları ertelendi

Diş Tabibi Viktor Turakevich, hastalarının randevularını “belirsiz bir süre için” ertelemek zorunda kaldığını, zira elektrik olmadan Kiev’deki merkezi kliniğinin gündüz bile çalışamayacağını ve jeneratörün birkaç hafta ortasında geleceğini anlattı.

AP’nin haberinde, “Analistler, güç sanayisine yönelik Rus roket taarruzlarının, Ukrayna ordusunun güneydeki başarılı ilerlemesini ve genel olarak savaş alanındaki durumu etkilemediğini söylüyor.” denildi.
 
Üst