• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Macron: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, emperyalizme dönüş

admin

Administrator
Administrator
Macron: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, emperyalizme dönüş
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değinen Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “emperyalizme” dönüş olarak nitelendirdi.

“Rusya, toplu güvenliğimizi parçaladı”

Macron, “Bu yıl 24 Şubat’ta Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Rusya, bir akın, işgal ve ilhak aksiyonuyla toplu güvenliğimizi parçaladı” sözlerini kullanarak, “BM Kontratını ve devletlerin hükümran eşitliği unsurunu taammüden ihlal etti” dedi.

Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin BM’nin prensiplerini, mümkün olan tek dünya tertibini ve barışı baltaladığını vurguladı.

“Bugün sessiz kalanlar, cürüm ortağıdır”

İHA’nın haberine nazaran; Rusya-Ukrayna Savaşı’nda “tarafsız” kalan ulusların tavrını reddeden Macron, “Yanılıyorlar, tarihi bir yanılgı yapıyorlar. Bugün sessiz kalanlar, bir bakıma yeni bir emperyalizm davasının kabahat ortağıdır” tabirlerini kullandı. Macron, “Bu, Doğu ile Batı yahut Kuzey ile Güney içinde bir seçim sıkıntısı değil, zira savaşın ötesinde ve dünyayı bölme riski var” dedi.

“Bu yüzden Rusya ile diyaloğa giriyorum”

Fransa’nın emperyalizme dönüşü reddettiğini vurgulayan Macron, “Bu yüzden Rusya ile diyaloğa giriyorum. Bunu savaşın başlangıcından bu yana ve geçtiğimiz aylarda yaptım. Bunu yapmaya devam edeceğim zira yalnızca bir arada huzur bulacağız” dedi.

“Rusya ilhak savaşlarının önünü açmaya karar verdi”

Rusya’nın dünyanın öteki bölgelerinde de ilhak savaşlarının önünü açmaya karar verdiğine dikkat çeken Macron, Ukrayna’daki çatışmanın dalga tesiri oluşturabileceği konusunda uyardı.

“Rusya, düzmece referandumlarla iradesini dayatamayacağını artık görmeli”

BM Güvenlik Kurulu üyelerini Rusya’yı savaştan vazgeçirmesi ve bu saldırganlık hareketine son vermesi için harekete geçmeye çağıran Macron, “Hepimiz, müzakerelerin lakin Ukrayna kurtarılırsa ve egemenliği korunursa başarılı olacağının da farkındayız. Rusya, bombalanan ve işgal edilen topraklarda uydurma referandumlar olsa bile askeri olarak iradesini dayatamayacağını artık görmelidir” dedi.