• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

OpenAI yönetim kurulu Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmeyeceğini söyledi

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Yüksek profilli yapay zeka girişimi OpenAI’nin yönetim kurulu, Pazar akşamı çalışanlara gönderdiği bir notta, eski patronu Sam Altman’ın işe dönmeyeceğini belirtirken, iki gün içinde ikinci geçici halefini de belirledi.

Saatler sonra Microsoft, çığır açan başka bir hamleyle, Bay Altman’ı ve Bay Altman’la dayanışma amacıyla istifa eden OpenAI’nin başkanı ve şirketin kurucu ortağı Greg Brockman’ı işe aldığını duyurdu. İki adam Microsoft’ta ileri düzey bir araştırma laboratuvarını yönetecek.

Yönetim kurulu, OpenAI’de eski Twitch CEO’su Emmett Shear’ın Mira Murati’nin yerine geçici genel müdür olarak atanacağını söyledi. Uzun süredir OpenAI yöneticisi olan Bayan Murati, Bay Altman’ın Cuma günü görevden alınmasının ardından göreve atandı. Haber tarafından görülen nota göre kurul, Bay Shear’ın “OpenAI’yi geliştirecek benzersiz bir beceri, uzmanlık ve ilişkiler karışımına” sahip olduğunu söyledi.

Microsoft’ta teknoloji devinin CEO’su Satya Nadella, Bay Altman’ın yeni araştırma laboratuvarının CEO’su olacağını ve “yenilik için yeni bir hız belirleyeceğini” söyledi; bu, görünüşe göre OpenAI yönetim kurulunun yapay zekayı geliştirmede temkinli olma arzusuyla çelişiyordu. teknoloji. Bay Nadella şunları söyledi: bir gönderide eskiden Twitter olarak bilinen X’e, Bay Altman’ın yeni grubunun Microsoft bünyesinde bağımsız bir varlık olarak faaliyet göstereceğini söyledi.

Bay Nadella, Microsoft’un iki kurucu ortağına katılmak üzere diğer isimsiz meslektaşlarına da yer bıraktı. “Onlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak üzere hızla hareket etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Bay Altman şifreli bir şekilde cevap verdi: X’e yaz“Görev devam ediyor.”

Bir Microsoft sözcüsü, Bay Nadella’nın X hakkındaki gönderilerinin ötesinde yorum yapmayı reddetti.

Bay Altman’ın işten çıkarılması teknoloji endüstrisini ve aralarında Microsoft, Sequoia Capital ve Thrive Capital’in de bulunduğu OpenAI yatırımcılarını korkuttu. OpenAI’ye 13 milyar dolardan fazla yatırım yapan Microsoft, Bay Altman’ın ayrıldığını duyurudan yalnızca bir dakika önce öğrenirken, diğer yatırımcılar onun zorla görevden alındığını sosyal medyadan öğrendi. Hafta sonu boyunca başka bilgi veya güncelleme almadılar.

Pazar günkü notta, Bay Altman’ın Cuma günü şirketten ayrılmasına atıfta bulunarak, “Kurul, OpenAI’nin misyonunu ilerletmenin ve savunmanın tek yolu olarak kararında kararlıdır” dedi. Şirketin yönetim kurulundaki dört yöneticinin her biri tarafından imzalandı; Adam D’Angelo, Helen Toner, Ilya Sutskever ve Tasha McCauley.

Bildiride, “Basitçe ifade etmek gerekirse, Sam’in davranışı ve yönetim kuruluyla olan etkileşimlerinde şeffaflığın olmayışı, yönetim kurulunun şirketi kendisine verilen şekilde etkili bir şekilde denetleme yeteneğini baltaladı” denildi.

38 yaşındaki Bay Altman’ın ayrılışı, yapay zeka topluluğundaki bir ayrılığın da altını çizdi: web tarayıcılarından beri yapay zekanın en önemli yeni teknoloji olduğuna inananlar ile ilerlemek için çok hızlı hareket etmenin tehlikeli olabileceğinden korkanlar arasında. onları geliştirin. Özellikle Bay Sutskever, Bay Altman’ın yapay zekanın tehlikelerine yeterince dikkat etmeden OpenAI işini kurmaya fazla odaklandığından endişeliydi.

Yönetim kurulunun Bay Altman’ı görevden alma kararı, karizmatik kurucuyu destekleyen endüstri ortakları ve taban çalışanları için şok etkisi yarattı. Silikon Vadisi yatırımcıları ve teknoloji yöneticileri, Bay Altman ve Bay Brockman’a desteklerini ifade ettiler. Cuma akşamı, Bay Altman yatırımcılara yeni bir yapay zeka girişiminin tanıtımını yaptı ve şirketi Bay Brockman ile birlikte kurmayı planladı.

OpenAI’nin başarılı sohbet robotu ChatGPT’yi yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürmesinden bu yana yapay zeka, ilaç keşfi veya çocuklara eğitim verme gibi önemli görevlerde kullanılabileceği umuduyla halkın hayal gücünü ele geçirdi. Ancak bazı yapay zeka bilim insanları ve siyasi liderler, işlerin otomatikleştirilmesi veya insan kontrolünün ötesinde otonom savaş gibi risklerden endişe duyuyor.

OpenAI, geçen yıl yapay zekayı ana akım konu haline getirmek için herkesten daha fazlasını yapan eski CEO’su ile birlikte bu tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Kurul, Bay Altman’ın görevden alınmasının nedeni olarak, Bay Altman’ın dahil olduğu herhangi bir özel olayı belirtmedi. Bunun yerine, Bay Altman’ın “Yönetim Kurulunun güvenini kaybettiğini” ve onun görevden alınmasının “Yönetim Kurulunun sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini korumak ve bu örgütün misyonunu ilerletmek için gerekli olduğunu” iddia etti.

Bildiride, “Her CEO’nun yönetim kuruluna karşı dürüst ve şeffaf olması çok önemlidir” denildi.

OpenAI ve Bay Altman yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

AI şirketinin alışılmadık bir yönetim yapısı var. Şirketin nasıl yönetileceğine karar verebilecek kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yönetim kurulu tarafından kontrol edilir ve yatırımcılarının kararları etkileme konusunda resmi bir yetkisi yoktur.

Bazı OpenAI çalışanları, yönetim kurulunun pes etmemesi halinde OpenAI’den ayrılma veya Bay Altman’ın yeni potansiyel girişimine katılma sözü verdi. Ancak Bay Altman yeni bir şirket için teklifte bulunurken yatırımcılar Bay Altman ve Bay Brockman’ın geri dönüşü için baskı yaptı.

Hafta sonu boyunca Bay Altman ve destekçileri, risk sermayedarlarının, diğer teknoloji yöneticilerinin ve çalışanlarının itirazlarıyla OpenAI’nin yönetim kuruluna baskı yaptı. Üç kişi, Microsoft’un suçlamayı yönlendirdiğini ve daha küçük yatırımcıların Microsoft hakkındaki endişelerini dile getirdiğini söyledi.

İnsanlar, bu çabanın şirketin yönetim kuruluna Bay Altman’ın OpenAI çalışanları arasında ve Silikon Vadisi genelinde ne kadar popüler olduğunu göstermeyi amaçladığını söyledi.

Bay Altman’ın düşüşünün nedenlerine ilişkin ayrıntıların olmayışı, destekçilerini cesaretlendirdi. Bazıları, OpenAI’nin kar amacı gütmeyen yönetim kurulunun artık OpenAI’nin dönüştüğü şirketi (700 çalışanı, çok sayıda müşterisi ve kurumsal ortaklığı olan ve yıllık geliri 1 milyar dolara ulaşma yolunda olan bir şirket) destekleyemeyeceğini savundu.

Bay Altman, Bay Brockman ve Bay Sutskever, aralarında Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da bulunduğu dokuz kişiyle birlikte 2015 yılında OpenAI’yi kurdu. Yapay zeka laboratuvarını kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuran grup, Google ve diğer teknoloji devlerinin aksine ticari teşviklerle hareket etmediğini söyledi.

Bay Musk, 2018 yılında OpenAI ile yollarını ayırdıktan sonra Bay Altman, laboratuvarı, kar amacı gütmeyen kuruluş ve yönetim kurulu tarafından kontrol edilen, kar amacı güden bir şirkete dönüştürdü. Önümüzdeki birkaç yıl içinde şirketin ChatGPT gibi teknolojileri geliştirmek için ihtiyaç duyacağı milyarlarca doları topladı.

OpenAI’ye katılmadan önce Bay Shear, Twitch’in Justin.tv adında yeni ortaya çıkan bir platformdan 2014 yılında Amazon tarafından satın alınan bir dev haline dönüşmesine öncülük etti. Teknoloji devi devraldıktan sonra da bu yola devam etti ve bu yılın başlarında bir çocuğu olduğunu söyleyince şirketten ayrıldı.

Uzun süredir video oyuncusu olan Bay Shear, Twitch’te yetkin bir lider olarak görülüyordu ancak eleştirmenleri de vardı. Maliyetleri düşürmeye ve zarar eden web sitesini daha karlı bir işe dönüştürmeye fazla odaklanmış gibi görünüyordu.

Kurul, notunda “Durum göz önüne alındığında gerekli olduğunu düşündüğümüz sürecin ani olmasından dolayı özür dileriz” dedi. “Bunun ortaya çıkardığı soruları anlasak da eylemlerimizin gerekli olduğuna inanmaya devam ediyoruz.”

Kellen Browning, Karen Weise, Erin Griffith Ve Tripp Mickle raporlamaya katkıda bulunmuştur.