• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Rusya’dan Fransa’ya davet: Afrika’da sömürgecilikten kaçının

admin

Administrator
Administrator
Rusya’dan Fransa’ya davet: Afrika’da sömürgecilikten kaçının
Moskova ile Paris içinde ipler gerildi.

Gerilim, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başşehri Bangui’deki Rus Konutu’na yönelik atağa dair açıklamalarından daha sonra ortaya çıktı.

Colonna, taarruz hakkında, “Rus propagandasının hoş bir örneği ve bu propagandayı karakterize eden hayal gücü” olarak nitelendirdi.

Fransız elçi bakanlığa çağrıldı

Bunun üzerine Fransa’nın Moskova Büyükelçisi Pierre Levy, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Fransa’ya, Afrika’daki çalışmalarında sömürgeci yaklaşımdan kaçınma daveti yapıldı.

“Rusya’ya yöneltilen suçlamalar kabul edilemez”

Büyükelçiye, Colonna’nın açıklamalarından dolayı protesto notasının verildiği belirtilen açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Rus özel askeri ünitelerinin propaganda yayması ve sivil halka karşı şiddet kullanımıyla ilgili Rusya’ya yöneltilen suçlamaların kabul edilemez olduğunu vurguladık.

“Sömürgeci yaklaşımdan kaçınmaya çağırıyoruz”

Bu açıklamalar kulağa beğenilen gelmiyor. Fransa idaresini, bölgedeki çalışmalarında sömürgeci yaklaşımdan kaçınmaya çağırıyoruz.”


Moskova’dan akına tepki

16 Aralık’ta, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kültür merkezi olarak faaliyette bulunan Rus Evi’ne gönderilen bir paketin infilak ettiği bildirilmişti.

Merkeze posta ile gelen paketi Rus Konutu Müdürü Dmitriy Sıtıy’ın açmasıyla patlama meydana gelmişti. Sıtıy yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

AA’nın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınamış, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yetkili makamları tarafınca yürütülen soruşturma kararında saldırıyı organize eden ve gerçekleştiren sorumluların tespit edilerek cezalandırılması talebinde bulunmuştu.
 
Üst