• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Sam Altman’ın OpenAI’ye dönüşü hakkındaki konuşmalar hafta sonuna kadar uzuyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
OpenAI’de, yapay zeka girişiminin yakın zamanda görevden alınan CEO’su Sam Altman’ın geri dönüşüne ilişkin tartışmalar Pazar öğleden sonra da devam etti, ancak tartışmalara aşina olan iki kişiye göre şirketin yönetim kurulunun yapısı konusunda anlaşmazlıklar vardı.

Konuya aşina üç kişi, 38 yaşındaki Bay Altman’ın hafta sonunu startup’ın dört üyeli yönetim kuruluna baskı yaparak geçirdiğini ve Cuma öğleden sonra kendisini işten çıkardığını söyledi. Sonuç yatırımcılardan, çalışanlardan ve OpenAI yöneticilerinden gelen bir destek dalgasıydı.

Bay Altman Pazar öğleden sonra OpenAI genel merkezindeydi. Eski adı Twitter olan X’te misafir rozeti taktığı bir fotoğrafını yayınlayarak, “İlk ve son kez bunlardan birini takacağım” dedi.

İki kaynak, müzakerelerin Bay Altman’ın başkan olarak geri dönmesi durumunda şirketin yönetim kurulunun nasıl yeniden şekillendirilebileceğini kapsadığını söyledi. İki kişi, yönetim kurulu üyelerinin yeniden yapılandırılmış bir yönetim kurulunun neye benzeyeceği konusunda henüz anlaşmaya varmadığını ve Bay Altman’ın yeniden göreve getirilmesinin kaçınılmaz olmadığını söyledi.

Bay Altman’ın, sekiz yıl önce kurucu ortağı olduğu ve popüler ChatGPT chatbot’u sayesinde teknoloji dünyasının en çok izlenen şirketlerinden biri haline gelen OpenAI’den kovulmasından bu yana bir faaliyet kasırgası yaşandı.

Pazar günü öğleden sonra, eski bir OpenAI yönetim kurulu üyesi ve Teksas’tan eski bir Cumhuriyetçi kongre üyesi olan Will Hurd, şirketin San Francisco’nun Mission Bölgesi’ndeki genel merkezinin önünde durdu ve iki gün boyunca Bay Altman’ın İşten Çıkarılma ayrıntılarıyla uğraştıktan sonra havaalanına gitmek üzere bir arabayı bekliyordu.

Bay Hurd, Bay Altman’ın görevden alınmasından önceki Cuma sabahı bir şirket temsilcisinin kendisini aradığını ve liderlik değişikliği konusunda yardım istediğini söyledi. Bay Hurd Cumartesi günü Teksas’tan San Francisco’ya gitti.

Bay Hurd, “Sektör önemlidir, şirket önemlidir” dedi. “Gelecek budur. Belirli bir düzeyde güven ve şeffaflığın olmasını nasıl sağlayabiliriz? Modellerden beklediğimiz her şeyi yönetişimden de istiyoruz.”

OpenAI yorum yapmayı reddetti.

OpenAI’nin yönetim kurulu benzersizdir. Kuruluş, kar amacı gütmeyen bir şirkete dönüşmeden ve Microsoft’u en büyük yatırımcısı olarak getirmeden önce kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak başladı. Kâr amacı güden şirket, kâr amacı gütmeyen yönetim kuruluna rapor vermeye devam ediyor. Sonuç olarak, şirketin yatırımcılarının girişime ne olacağı veya onu kimin yöneteceği konusunda resmi bir söz hakkı yoktu.

Bay Altman zorla görevden alınmadan önce, OpenAI’nin altı yönetim kurulu üyesi vardı; bunların arasında Bay Altman ve şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Greg Brockman da Cuma günü Bay Altman’la dayanışma amacıyla istifa etmişti.

Diğer yönetim kurulu üyeleri OpenAI’nin kurucu ortağı Ilya Sutskever; Soru-cevap sitesi Quora’nın CEO’su Adam D’Angelo; Georgetown Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nin strateji direktörü Helen Toner; ve girişimci ve bilgisayar bilimcisi Tasha McCauley.

Cuma gününden bu yana şirkete yakın kişiler, yönetim kurulunun Bay Altman’ı neden görevden aldığını bulmaya çalışıyor. Şirketin baş işletme sorumlusu Brad Lightcap, cumartesi günü personele yazdığı notta “yanlış bir durum” olmadığını söyledi.

Bu açmaz, OpenAI’deki bir dizi güç mücadelesindeki son dönüm noktasıdır. Mücadele, yapay zeka topluluğunda uzun süredir devam eden bir ayrılığın altını çizdi: Yapay zekanın bir neslin en büyük iş fırsatı olduğuna inananlar ile çok hızlı hareket etmenin tehlikeli olabileceğinden korkanlar arasında.

Şirket yakın zamanda şirkete 80 milyar doların üzerinde değer kazandıracak yeni bir finansman turu hakkında görüşmelerde bulunuyordu. Bloomberg News daha önce tartışmaların bazı ayrıntılarını aktarmıştı.

Bay Altman’ın potansiyel olarak yeniden göreve getirilmesi, OpenAI için dramatik bir geri dönüş olacaktır; OpenAI, kendisini belirsiz bir şekilde görevden aldığında yönetim kuruluyla yaptığı görüşmelerde “sürekli olarak samimi” olmadığını söyledi.

Pazar günü müzakereler devam ederken OpenAI yöneticileri kaynak talep etti. Saat 12:45’te, motosikletli bir teslimatçı, iki çanta taşıyan Boba Guys zincirinden bir düzine içkiyle dışarıda belirdi. Daha sonra başka bir teslimatçı yarım düzine içki daha getirdi.