• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Sebastian Vettel, baştan çıkarıcı: Porsche Hypercar'ın direksiyonuna geri dönüyor

Helldorado

Moderator
Moderatör
İşte yine Seb. Sadece Vettel. Bembeyaz eşofmanı üzerinde, saçları taranmış ve kısaydı. 2022'de F1'e uzun sakalı ve saçıyla, motorlardan yorulmuş ve evinde bir hayat arzulayarak veda etmişti. Bunun yerine: 4 kez Almanya dünya şampiyonu (Red Bull ile) ve Aston Martin'de geçirdiği iki sezonun ardından 2022'de kaskını bırakan eski Ferrari sürücüsü, 36 yaşında direksiyona geri dönüyor. F1'de değil, Porsche 963 Hypercar'da ve sadece bir test için.

Ama rüzgarın bizi nereye götüreceğini kim bilebilir? Bu arada hava da esiyor: gelecek hafta İspanya'nın Aragon pistinde Sebastian, resmi sürücülerle birlikte Le Mans 24 Saat (15-16 Haziran) yarışında yarışacak aracını test edecek: Avustralyalı Matt Campbell, Dane Michael Christensen, Alman pilot. Fransızlar Frédéric Makowiecki ve Kévin Estre, Alman André Lotterer ve Belçikalı Laurens Vanthoor.

Alman şampiyon, simülatörde uzun süre hazırlık yaptı ve ardından hibrit prototipi Weissach'taki Porsche araştırma ve geliştirme merkezi pistinde birkaç tur test etti. “Porsche 963'ü denemek için sabırsızlanıyorum. Her zaman diğer yarış serilerini takip ettim ve dayanıklılık etkinliklerine olan merakım, onu denemem için bana ilham verdi. Şimdi bu testi Aragon'da gerçekleştirebileceğim için heyecanlıyım ve direksiyona geçmek için sabırsızlanıyorum. Alışmak kesinlikle biraz zaman alacak ama takımdaki herkes çok açık ve yardımsever.”

Sadece bir test, gerçekten Stuttgart ekibine katılma isteği yok mu? “Benim için yeni bir deneyim olacak. Gelecekte ne olacağını göreceğiz, şu anda başka bir planımız yok.” Porsche Motorsport başkan yardımcısı Thomas Laudenbach, Vettel'in kendisine bir teste katılma fırsatı olup olmadığını sorduğunu ve Porsche'nin bundan fazlasıyla memnun olduğunu açıkladı. Alman takımı, 2017'den bu yana Fransız dayanıklılık klasiğinde ilk genel zafer şansını artırmak için Le Mans'ın resmi kadrosuna üçüncü bir araç ekleyecek. Yıl çok iyi başladı: WEC'de hat-trick Katar'da Lotterer, Vanthoor ve Estre ile ilk kez sahneye çıkan Porsche 963, Amerika IMSA Spor Otomobil Şampiyonası'nda da başarı elde etti: 2023'te üç başarı ve bu yılın başlarında 24 Saat Daytona'da bir başarı. fazladan bir Seb.