• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

SEC, yönetim kurulunun eylemleri nedeniyle OpenAI'yi araştırıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Soruşturmaya aşina üç kişi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun, şirketin yönetim kurulunun geçen yılın sonlarında beklenmedik bir şekilde genel müdürü Sam Altman'ı görevden almasından kısa bir süre sonra OpenAI hakkında bir soruşturma başlattığını söyledi.

Düzenleyici, durum hakkında bilgi almak için çevrimiçi sohbet robotu ChatGPT'nin geliştiricisi OpenAI'ye resmi talepler gönderdi. SEC'in Bay Altman'ın davranışını mı, kurulun onu görevden alma kararını mı yoksa her ikisini birden mi araştırdığı belli değil.

OpenAI, kısa süre sonra yeniden göreve alınan Bay Altman'ın işten çıkarılmasını tersine çevirmeye çalışsa da, tartışma şirketin peşini bırakmamaya devam ediyor. SEC soruşturmasına ek olarak, San Francisco yapay zeka şirketi, Bay Altman'ın davranışı ve kurulun onu kovma kararı hakkında kendi soruşturmasını yürütmesi için bir hukuk firması kiraladı.

Yönetim kurulu, 17 Kasım'da Bay Altman'ı, artık OpenAI'yi çalıştırma becerisine güvenmediğini söyleyerek kovdu. İletişimlerinde “sürekli olarak samimi” olmadığı belirtildi ancak ayrıntı verilmedi. Beş gün sonra onu görevine iade etmeyi kabul etti.

Durum hakkında bilgi sahibi kişilerin söylediğine göre kurul, özel olarak, Bay Altman'ın Orta Doğu'daki yatırımcılardan yapay zeka çipi projesi için para toplamaya yönelik tüm planlarını iletmemesinden korkuyordu.

SEC ve OpenAI sözcülerinin yanı sıra Bay Altman'ın avukatı yorum yapmayı reddetti.

Wall Street Journal daha önce SEC'in soruşturması hakkında haber yapmıştı.

OpenAI, 2022'nin sonlarında ChatGPT'nin piyasaya sürülmesiyle sektör çapında bir yapay zeka patlamasını ateşledi. Şirket, kısa giriş komutlarından metin, ses ve görüntü üretebilen üretken yapay zeka teknolojileri alanında lider olarak değerlendiriliyor. Mevcut bir finansman anlaşması, start-up'ın değerini 80 milyar ABD dolarından fazla tutuyor.

Pek çok kişi, bilgisayarların davranış biçiminde temel bir değişimi temsil eden üretken yapay zekanın, sektörü iPhone veya web tarayıcısı kadar temelden dönüştürebileceğine inanıyor. Diğerleri ise teknolojinin internette dezenformasyonun yayılmasına, olağandışı bir hızda işlerin değiştirilmesine ve hatta muhtemelen insanlığın geleceğini tehdit etmesine yardımcı olarak ciddi zararlara yol açabileceğini savunuyor.

ChatGPT'nin piyasaya sürülmesinin ardından Bay Altman, tehlikelerin farkındayken durmadan teknolojinin çığırtkanlığını yaparak sektörün üretken yapay zekaya doğru ilerlemesinin yüzü oldu.

Bay Altman'ın görevden alınmasıyla ilgili kargaşayı çözmek için o ve yönetim kurulu iki üyeyi görevden alıp iki üyeyi daha eklemeye karar verdi: eski Salesforce yöneticisi Bret Taylor ve eski Hazine Bakanı Lawrence H. Summers.

Bay Altman ve yönetim kurulu ayrıca OpenAI'nin konuyla ilgili kendi soruşturmasını başlatması konusunda da anlaştılar. WilmerHale hukuk firmasının yürüttüğü bu soruşturmanın yakında tamamlanması bekleniyor.