• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Spill Sesh kendine ait bir sırrı açığa çıkarıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Popüler bir YouTube kanalı olan Spill Sesh, son beş yıldır sosyal medya yıldızlarının dünyasını takip ediyor, onların skandalları ve gündelik tartışmaları hakkında ayrıntılı özetler ve keskin yorumlar sunuyor.

Ancak Spill Sesh kanalının 700.000’den fazla abonesi olsa bile arkasındaki kişi kimliğini gizli tuttu. Hesabın 1000’den fazla videosunda yer almadı ve Monster adlı bir ses filtresi kullanarak sesini gizledi.

İzleyicileriniz kanalın arkasında kimin veya neyin olduğu konusunda uzun süredir spekülasyon yapıyor. İçerik çiftliği miydi? Veya ünlü bir YouTuber’la akraba olan biri mi? Ya da belki bir yandan dedikodu yapan ünlü bir YouTuber? Cuma günü Spill Sesh’in arkasındaki kişinin yeni bir videoda sırrını açıklamasıyla gizem çözüldü.

Kendisi Florida’da büyüyen eski bir TMZ çalışanı olan Kristi Cook’tur. Haber’a kendi adıyla verdiği ilk röportajda, başlangıçta kimliğini gizli tuttuğunu çünkü bunun kendisine daha yaratıcı özgürlük vereceğini hissettiğini söyledi. Artık serbest meslek sahibi olduğuna ve Los Angeles’ta bir ev sahibi olacak kadar iyi durumda olduğuna göre, gölgede kalmak için hiçbir neden görmüyor.

26 yaşındaki Bayan Cook, “Disney Channel” döneminde genç bir kız olarak pop kültüre ilgi duymaya başladı. Daha sonra internete girdi ve aşağı yukarı orada kaldı. “YouTube, ortaokul ve sonrasındaki tüm içeriğimi tükettiğim yer” dedi.

Florida Atlantic Üniversitesi’ndeki ilk yılında USA Today için yazdı. Daha sonra Kaliforniya’ya taşındı ve Los Angeles dışında Burbank’taki Warner Bros. arsasında tur rehberi olarak çalıştı. Kısa süre sonra TMZ’de stajyerlik yaptı ve bu staj sonunda tam zamanlı bir işe dönüştü ve üniversiteden ayrıldı.

Bayan Cook, “Sanat departmanımızın adı ‘Galeriler’di ve biz fotoğraf galerileri yapıyorduk” dedi. “TMZ web sitesinin üst kısmında yaklaşık beş ana hikaye var ve bunlardan ikisi fotoğraf odaklı.” Kendisi, işinin “her gün Instagram’da gezinmeyi” içerdiğini ve bu deneyimin onu gelecekteki bir kariyere hazırladığını söyledi.

Bayan Cook, “2018’de bir gün bir drama videosuyla karşılaştım” dedi ve bir sunucunun YouTube’da büyük takipçilere sahip kişilerin iniş ve çıkışlarını özetlediği drama yorumu adı verilen çevrimiçi bir türe atıfta bulundu. “İnsanların YouTuber’larla ilgili haberlere ilgi duyması beni büyüledi çünkü o zamanlar ana akım medyanın bu haberlere yer vereceğini düşünmüyordum. Markette olduğunuzda People dergisinde yer almıyorlar.

Kendi drama kanalı Spill Sesh’i kurdu ve Colleen Ballinger, Jeffree Star veya Try Guys hakkında en son haberleri öğrenmek isteyen bir izleyici kitlesi için Instagram gönderilerini, YouTube geri kataloglarını ve podcast bölümlerini bilgilendirici videolara dönüştürme konusunda usta olduğunu kanıtladı.

Bu isimler sizin için hiçbir şey ifade etmese bile pek çok kişinin bu bilgiyi aradığından emin olabilirsiniz. Bayan Cook’un videoları toplu olarak 350 milyondan fazla izlendi.

Queens College’da medya çalışmaları alanında yardımcı doçent olan Jamie Cohen, Spill Sesh gibi sözde çay kanallarının izleyicileri “YouTube’un sıklıkla görülen ancak gözden kaçırılan önemli dramatik bölümlerine” götürerek cezbettiğini söyledi.

Spill Sesh yayılmaya başladıkça Bayan Cook, gizliliğini koruma konusunda endişelenmeye başladı. “Başlangıçta en korkutucu şeyin insanların yorum yapması ve kim olduğumu bilmek istemesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak kameradan uzak durma ve ses filtresini kullanma kararı, izleyicinin onun kimliğini bulmasını engellemeye yetmedi.

İlk viral videosunun ardından, adını eski bir Instagram kullanıcı adı aracılığıyla öğrenen bir yabancıdan mesajlar ve Facebook ve LinkedIn sayfasındaki arkadaşlarından yorumlar aldı. Bayan Cook, işini ve onunla birlikte gelen sağlık sigortasını kaybetmekten korktuğunu söyledi.

Kimliğini tahmin eden kişinin tam bir trol olmadığı ortaya çıktı ve onun yardımıyla internette kendisi hakkında bulabildiği her şeyi silmeye başladı ve kişisel bilgilerinin veritabanlarından, web sitelerinden kaldırılmasını talep etti.

Spill Sesh’in popülaritesi artmaya devam ederken, reklamlardan ve sponsorluklardan para akmaya başladı. Bayan Cook, yalnızca YouTube’daki reklamlardan ayda ortalama 20.000 dolar kazandığını söyledi. En iyi aylarında bu miktarın 50.000 dolara kadar çıkabileceğini söyledi.

Anne ve babasına, onların maddi desteği olmadan bir daire kiralamaya yetecek kadar kazanmaya başladığında ne yapmayı planladığını anlattı.

“’Arkadaşlar’ diye düşündüm. Bunu yandan yaptım. Bayan Cook, “Bunlar YouTube videoları” dedi. Kafalarının karıştığını ancak destekleyici olduklarını ekledi. “Bunun ‘Bunun için çeki nasıl alacaksın?’ gibi zor bir kavram olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gelir aynı zamanda TMZ’den ayrılıp bir ev satın almasına da olanak tanıdı. “Bunu yapmasaydım asla bir ev sahibi olamazdım” dedi.

Bayan Cook, 2021’de işinden ayrıldığından beri, geçimini sağlamak için yaptığı iş konusunda biraz daha az ketum davranıyor. Aile üyeleri ve birkaç arkadaşının yanı sıra dizi yorumcu arkadaşları da onun kim olduğunu tam olarak biliyor. Flört uygulamalarında kendisini gazeteci olarak tanımladı ve ayrıntılar sorulduğunda konuyu değiştirmeye çalıştı.

Çoğu büyük haber kaynağının sıklıkla gözden kaçırdığı bir alanı ele almasına rağmen kendisini bir gazeteci olarak görüyor. Bayan Cook, “Gerçekten söylediklerimin doğru olduğundan emin olmaya çalışıyorum” dedi. “Elbette yanlış bir şey yaptığım zamanlar oldu.”

İlk Spill Sesh videosunun konusu olan Manny MUA adlı YouTube makyaj sanatçısı Manny Gutierrez ile videosunu yayınladı. Bayan Cook, “Mükemmel bir tam daire anı” dedi.

Bay Gutierrez videoda ona yeniden şekil verirken Bayan Cook yüzünü kameraya gösteriyor. Sonunda dinleyicilerine bozulmamış bir sesle hitap ederek, “Aslında bu Kristi” diyor.