• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Telegram Botları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Zeo

Administrator
Yetkili
Administrator
Telegram Botları Nedir?

Telegram botları nedir?” , “Telegram botları ne işe yarar?” sizlere bu soruların cevaplarını vermeden önce “Bot nedir ve ne işe yarar?” açıklamak istiyorum.

Bu tür konuşmalar çoğunlukla bu botlar tarafından kullanılır. Bu yüzden bugün bu Telegram botları hakkındaki temel bilgileri ve daha fazlasını ve bu otomatik olanlarla neler yapabileceğimizi keşfedeceğiz. Sabrınızı kontrol etmeden, bu Telegram botları hakkında daha fazla ayrıntı elde edelim.

Bot Nedir? Ne İşe Yarar?

Bot diye tabir ettiğimiz yazılımlar, basit ve tekrarlanan otomatik görevleri olan yazılım parçalarıdır. İnsanlara, kullandıkları uygulamalar hakkında yardımcı olmak amacıyla tasarlanırlar. İnsanlara, insan benzeri bir etkileşimle yaklaşırlar. Kimilerinde yapay zeka kullanıldığı için çok daha sonuç odaklı oldukları söylenebilir.

Telegram Botları Nedir?

Telegram
resmi web sitesine göre Telegram botları uygulama içerisinde çalışan üçüncül taraf uygulamalardır. Kullanıcılar uygulama içerisinde, mesaj, komut yada satır içi istek yöntemi ile botlarla etkileşime girebilir.

Hepimizin bildiği üzere Telegram, açık kaynak kodlu bir mesajlaşma programıdır. Kodlar gibi bot API’leri de herkese açıktır. Bu durum geliştiricilerin, gereksinimlerine göre özel botlarını inşa etmelerini sağlamaktadır. Yani kişiler Telegram API’lerini kullanarak kendi özel botlarını geliştirebilirler.
 

Zeo

Administrator
Yetkili
Administrator
Telegram Botları Ne İşe Yarar?

Telegram botları
kullanıcılara uygulamayı öğretmek, bilgiye erişimi kolaylaştırmak, haber yayınlamak, hatırlatma yapmak, oyun oynatmak, başkaları ile iletişim kurmanızı sağlamak gibi birçok işleve sahip olabilir. Yani geliştiriciler hemen her amaç için Telegram botu geliştirebilirler.

Bunun haricinde Telegram uygulamasının da kendi bünyesinde botları bulunmaktadır. Bu botlar size uygulamayı öğretmek ve daha etkin nasıl kullanacağınızı öğretmek için geliştirilmişlerdir.

Telegram Botları Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar mesaj, komut ve diğer satır içi istekleri göndererek bu botlarla etkileşime girebilir veya onlarla konuşabilirler.

Telegram botları kullanarak yapabileceğiniz bazı şeyler:
  • Bunları kullanarak özelleştirilmiş bildirimler ve haberler alabiliriz.
  • Kendi kullanımımız için diğer hizmetlerle entegre edebiliriz.
  • Diğer Telegram kullanıcılarının ödemelerini kabul edebiliriz.
  • Telegram Botlar kullanarak özel araçlar oluşturabilirsiniz
  • Kolayca tek ve çok oyunculu oyunlar geliştirebiliriz.
  • Sosyal hizmetler oluşturabiliriz.
 
Üst