• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Telegram Grubu Nedir? Telegram Grubu Oluşturma - Katılma

Zeo

Administrator
Yetkili
Administrator
Telegram Grubu Nedir?

Telegram grupları
, arkadaşlarınız ile bir araya gelmek veya yeni insanlar tanımak için en iyi yerdir. Kendiniz bir Telegram grubu kurarak takipçi ya da arkadaşlarınızı davet edeceğiniz gibi, bir başkası tarafından kurulmuş olan gruba da katılabilirsiniz.

Çoğu kişi Telegram gruplarını iletişim amacıyla kullansa da blog ya da vlog sahipleri kendi site ve sayfalarının reklamını yapmak amacıyla da grupları kullanmaktadır. Yaptıkları paylaşımlar ile kendi site ve sayfalarına takipçi çekerek gelir elde edebilmektedir.

Telegram grupları temel olarak 2’ye ayrılır.
  • Telegram Temel Grup
  • Telegram Süper Grup

Temel gruplar, içerebileceği maksimum üye sayısının 200 olduğu gruplardır. Küçük arkadaş grupları, aile grupları için çok idealdir. Çünkü burada arkadaşlarınızla, ailenizle veya ekip üyeleriyle kolayca paylaşımda bulunabilirsiniz.

Süper gruplar, sahip olabileceği maksimum üye sayısının 100.000 olduğu gruplardır. Üye büyüklüğü sayesinde, bunun yalnızca çok büyük topluluklar için yapıldığını kolayca tahmin edebilirsiniz. Süper gruplar büyük bir sosyal ağa sponsor olmak için tasarlanmış ve optimize edilmiştir ve uzaktayken birçok iletiyi gözden kaçırmış olsanız bile hızlıca yüklenir.

Telegram Gruplarının Özellikleri

Telegram Gruplarının sahip olduğu birçok özellik vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralayabiliriz:

Hızlı Cevap Özelliği

Bir grup mesajındaki belirli bir metne cevap vermek için mesajın üzerinde sola hızlıca kaydırın. Bir mesaj yazın ve "Gönder" e dokunun. Bu sayede belirli bir mesaja kolayca yanıt verebilirsiniz. Cevap verdiğinizde, kişi mesajınızı bir bildirim olarak alacaktır.

Mention (Söz Etme) Özelliği

Bir grup mesajındaki birçok kişinin tartışmaya katılmasını istiyorsanız, bu özellik ile bu kişileri konuşmaya çağırabilirsiniz. Sohbetin içindeyken “@” tuşuna basarak çıkan kişi listesinden bu kişileri etiketleyebilirsiniz.

Sabitlenmiş Mesajlar

Süper grup yöneticileri, grubun her üyesini önemli bir güncelleme hakkında bilgilendirmek istiyorsa, sabitlenmiş iletileri kullanarak bunu yapabilir. Mesaj sabitlendikten sonra konuşma ekranının üstünde görüntülenir.

Telegram Grup Davet Linki Nasıl Oluşturulur?

Telegram grup davet linki nasıl oluşturulur
bilmek ister misiniz? Bu özellik, grubunuza daha fazla üye eklemek için harika özelliklerden biridir. Özel veya herkese açık gruplarınıza katılmak için kullanılabilecek bağlantıları şu adımları izleyerek oluşturabilirsiniz.

1. Telegram'ı açın ve grubun simgesine dokunun.

2. Üye ekleme seçenekleriyle yeni bir pencere açılacaktır, üzerine dokunun.

3. "Bağlantı ile Gruba Davet Et" seçeneğine dokunun.

4. Paylaşılabilir bir Telegram grubu katılım bağlantısı elde edersiniz. Bağlantıyı kopyala seçeneğine dokunun.

5. Daha fazla üye eklemek için bu bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşın.

Telegram Grubuna Katılma

Telegram grup bağlantısının nasıl oluşturulacağını üstte paylaşmıştır. Telegram grubuna nasıl katılırım diye düşünüyorsanız aşağıdaki adımlar izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Katılmak istediğiniz grup kategorisini belirleyin.

2. Her kategoride, yüzlerce farklı grup yer almaktadır. Bu aratmayı yaparak Telegram Grup Bağlantılarını elde edebilirsiniz.

3. Bu bağlantılara tıklayın. Sizi yeni bir pencereye yönlendirecek ve uygulamayı seçmenizi isteyecek.

4. Bundan sonra, Telegram’a ve ardından GRUP KATIL seçeneğine dokunun.

5. Hepsi bu. Artık bu grubun üyesisiniz.

Telegram Grubu Nasıl Oluşturulur?

Kendi Telegram grubunuzu oluşturmakla ilgileniyorsanız ve faydalı içerikleri başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

1. Telegram uygulamasını açın.

2. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan dairesel simgeye tıklayın. (Telegram Web uygulamasında sol üst köşedeki Menü seçeneğine tıklayın.)

3. Yeni Grup seçeneğini seçerek grup ismini belirleyin.

4. Grubunuza arkadaşlarınızı davet edin.
 
Son düzenleme:
Üst