• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

TikTok’un yay trendi saçmalaşıyor

Teletabi

Administrator
Yetkili
Administrator
Şimdi TikTok’ta viral olmak ister misiniz? Pembe bir kurdele ve herhangi bir eşyayı alın. Bir rulo tuvalet kağıdı, bir ev bitkisi veya koşer dereotu şişi işe yarayacaktır. Bir fiyonkla bağlayın ve filme alın. Videoyu internete koyun ve işte.

Son haftalarda yanlış yerlerde eğilmek sosyal medya platformunda çok popüler oldu. Popüler TikTok videolarında bir kase makarna ve peynirin etrafına sarılmış kurdeleler, bir bıçak ve bir Chick-Fil-A siparişi görülüyordu. Başka bir videoda, ilk bakışta mısır gevreği kasesine benzeyen bir şey görülüyordu; ancak bu, mısır gevreği yerine sadece kurdeleli bir kaseydi.

Adını söyleyebiliyorsanız muhtemelen birisi ona bir yay bağlamıştır.

Çevrimiçi trend, moda ve popüler kültürde fiyonkların son zamanlardaki popülerliğine bir yanıttır.

Washington D.C.’de yaşayan 22 yaşındaki dadı Sierra Palian, kısa süre önce masanın üzerindeki bir bardak buzlu suyu gösteren 8 saniyelik bir video yayınladı. Yukarıdan vurulur ve yüzen üç buz küpü pembe fiyonklarla bağlanır.

Diğer bazı yay videoları gibi, Bayan Palian’ınki de, kişisel tarzının geleneksel olarak kadınsı ve yay ağırlıklı olduğu bilinen Lana Del Rey’in rüya gibi aşk şarkısı “Let the Light In” olarak ayarlandı.

Buz küpü videosu TikTok’ta 11 milyondan fazla görüntüleme topladı. Bayan Palian bunun, kız gibi, yumuşak, narin ve çoğunlukla pastel tonlarla karakterize edilen bir tarz olarak tanımladığı çapkın estetik üzerine bir yorum olarak tasarlandığını söyledi.

“Bu, kadınlığınızı ifade etmenin bir yolu, ancak son derece kendinden emin bir şekilde” dedi. “Bu aşırı kadınsı ama aynı zamanda bunun farkındalığı da var. Bu yapışkan bir kültür değil.”

Buz küpü videosu ve benzer videolar, Bayan Palian’ın “büyük ölçekli bir iç şaka” olarak tanımladığı şeyin bir parçası.

“Eriyen buz küplerinin bir şekilde kadın güzelliğinin toplumda nasıl görüldüğünü yansıttığını söyleyen bir yorum gördüm” dedi. “Ben de ‘Vay canına, bu çok etkileyici’ diye düşündüm.”

Bir mücevher şirketinin etkileyici pazarlamasında çalışan Chrissy Trovato, bunlardan bazılarının Sizin İçin sayfasında ortaya çıkmasının ardından kendisi için bir şerit video hazırlamaktan ilham aldığını söyledi. Bir iş etkinliğinden arta kalan pembe kurdelesinin kaldığını fark ederek, kurdeleleri televizyonun uzaktan kumandasına ve Manhattan’daki dairesindeki diğer rastgele eşyalara bağladı. Daha sonra cep telefonunu çıkardı ve onları filme aldı.

Yine Bayan Del Rey’in “Let the Light In” şarkısına uyarlanan 10 saniyelik videosunda kavisli nesneler ürkütücü bir görünüme bürünüyor. 25 yaşındaki Bayan Trovato, videoya “Coquette Girl” başlığını attı.

Gündelik nesnelere fiyonk bağlama ve bunları sosyal medya videoları için filme alma eyleminin, İnternet’in trendleri en yüksek hızda icat etme ve yayma şeklinin bir parodisi olabileceğini söyledi. Kısmen akılda kalıcı açıklaması sayesinde bu yıl TikTok’ta ilgi gören bir tırnak cilası trendi olan yaban mersinli sütlü tırnakların bu yıl çoğaldığına dikkat çekti.

Bayan Trovato, “Her şeye bir isim bulmamız gerekmiyor” dedi. “Bunun, mevcut trendlerin çoğuyla ilgili neredeyse bir şaka olduğunu düşünüyorum.”

Geriye bir soru kalıyor: Son zamanlarda ortaya çıkan absürt yay videoları, yayın sonu anlamına mı geliyor?

“Umarım öyle değildir” dedi Bayan Palian. “Birçok kişinin vücutlarına yay dövmesi yaptırdığını gördüm.”