• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

UAEA: Zaporijya’da durum hemen olağana dönmeli

admin

Administrator
Administrator
UAEA: Zaporijya’da durum hemen olağana dönmeli
Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Grossi, Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nde UAEA çalışanının bulunması ve santralin işleyişine ait açıklamalarda bulundu. Grossi, UAEA’nın bölgede nükleer emniyet ve güvenlik muhafaza bölgesinin kurulması için çalıştığını belirterek, bu doğrultuda Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba ile farklı görüşmelerde bir ortaya geldiğini söylemiş oldu.


“Ateşle oynuyoruz ve ateşle oynamaya devam ediyoruz”

AA’nın haberine göre; Grossi, Zaporijya’daki durumun ciddiyetini koruğuna dikkat çekerek, “Açık konuşalım, bu bir nükleer santral ve etrafı bombalanıyor. Bu yüzden onu bir biçimde müdafaanız gerekiyor. Ne yapılması gerektiğini ve nasıl yapılacağı konusunda UAEA teknik bilgiye sahiptir. bir müddetç başladı lakin bombardıman neredeyse her gün devam ettiği için hayli kaygılıyım. Yani her an bir şey olabilir, bunu aylardır söylüyorum. Ateşle oynuyoruz ve ateşle oynamaya devam ediyoruz” dedi.


“Bugün bir muahede yapmak hoş olurdu”

Tesisin şu anda Ukrayna tarafınca yönetildiğini söyleyen Grossi, taraflar içinde muahedeye varılma ihitmali konusunda, “Bu yalnızca Ukrayna ve tabi ki Rusya ile yürütülen bir müddetç. Bugün bir mutabakat yapmak hoş olurdu, lakin bunlar birden çok toplantı gerektiren çok karmaşık hususlar. Fakat gerekli somut aksiyonlar üzerinde çalışıyoruz. Dışişleri bakanlarının fikirlerimizi dinlemesi gerçeği bence bunun için güzel bir gösterge” dedi.


“Normal olmayan bir durum arasındayiz”

Bölgedeki kontrollerin devam ettiğini söyleyen Grossi, “Kısıtlanmış yahut kesintiye uğramış kimi kapasitelerimizi sınırladık. Fakat Zaporijya’daki takviye ve sistem sorunu için şu anda orada uzmanlarımız var. Bu yüzden oradalar. Daima irtibat halinde kalarak şartların olağan olmasını ve her şeyin mümkün olan en uygun biçimde olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Lakin bu durum devam ettiği sürece bunu kabul etmek zorundayız, olağan olmayan bir durum ortasındayız. O yüzden bir an evvel bunun olağana dönmesi gerekiyor” dedi.


“Nükleer bir kazanın meydana gelebileceği bir nükleer santralden bahsediyoruz”

Grossi, “Nükleer bir kazanın meydana gelebileceği, güç kaybetmekte olan, bombalanan bir nükleer santralden bahsediyoruz. Durumun aciliyeti ve alanda olup bitenlerin ciddiyeti göz önüne alındığında, süratli hareket etmeliyiz. Bu yüzden bunu elimden geldiğince erken gerçekleştirmeye çalışıyorum” sözlerini kullandı.

Grossi, UAEA’nın Zaporijya’daki bakılırsavinin âlâ ilerlediğinden emin olduğunu söyleyerek, “gorevi önümüzdeki günlerde daha da büyüteceğiz. Bu sıkıntı şartlar ortasında güzel çalıştığımıza inanıyorum” dedi.

“İran tarafınca gerekli işbirliği sağlanmalı”

UAEA’nın bir nükleer silah programı ile ilgili olarak gerekli seviyede denetleme yapabilmesi için İran tarafınca gerekli işbirliğinin sağlanması gerektiğini söz eden Grossi, “İran’ın yalnızca uranyum zenginleştirme haricinde öbür bahisleri da göz önünde bulundurarak farklı faaliyetler gerektiren bir programa sahip olacağına dair bir bilgimiz yok. Fakat şu anda var olan bir nükleer gereç ile uğraşıyoruz ve tüm materyallerin hesaba katıldığından emin olmaya çalışıyoruz” dedi.
 
Üst