• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Verstappen Las Vegas GP’ye karşı: “%99 eğlence, %1 spor. Palyaçoya benziyorum, istersen zıplamaya başlarım”

Helldorado

Moderator
Moderatör
Eller kalçalarda, yarım alaycı bir gülümseme ve altından somurtkan bir ifade. “Kendimi palyaço gibi hissediyorum.” 18 bin seyircinin önünde, ışıklar açık, tantanalarla heykel gibi bir sahneye kaldırılmış, Max Verstappen onu şunu söylemesi için göndermedi: “ Las Vegas’ta GP %99 eğlence, %1 spor.” 26 yaşında olmasına rağmen klasisizmiyle ünlü olan üç kez dünya şampiyonundan, aslında hiç de fena değil. Hollandalı elinden aldığı her şeyden nefret ediyor Formül 1 en saf ve mutlak: sprint yarışı formatını sevmiyor ve bunu hiçbir zaman gizlemedi. Bugün motor sporlarının, özellikle de Amerikan tarzının talep ettiği her şeye, özellikle de gösteriye zar zor tahammül edebiliyor.

Verstappen: “Las Vegas şovunu sevmiyorum”

Ve F1’in büyük miktarda para ve gelecek üzerine bahse girdiği yarışın arifesinde Max’in bir kez daha oyunbozanlık yapmasının belli bir etkisi var. Sezonun sondan bir önceki maçının Super Bowl tarzı megagalaktik sunumu sırasında, son seferden 41 yıl sonra takvime geri dönen Nevada şehrinin biraz pejmürde ihtişamı arasında burnunu kaldırıyor ve bunu gizlemiyor. Verstappen’in bitiş çizgisinde kurulan sahnelerden birinde, 18 bin seyirci kapasiteli tribün önünde, başka bir çağdan gelen bir adamın sabırsızlığıyla olmasa da şüphesiyle izlediği DJ’i, müziği, şakaları ve esprileri. Ve bunu içtenlikle söylüyor: “Bu benim hoşlandığım türden bir şey değil. Garnitürlerin bazı durumlarda yarışmaların bir parçası olduğunu biliyorum ama ilgimi çekmiyor.”

Formula 1, Las Vegas’ta ışıklar, oteller ve kumarhaneler arasında. Ferrari Strip’te keskin bir fırsat arıyor

kaydeden Alessandra Retico

15 Kasım 2023

Verstappen: “Düşündüğümü söylerim, ben böyleyim”

Kendisi ve kendisi için halihazırda toplanmış iki başlıkla kırmızı boğaMax, F1 fikrine yanıt vermeyen bir olay ve bağlamdan neredeyse acı çekiyor gibi görünüyor. Dahası, son haftalarda vatandaşların yaşadığı rahatsızlık ve motorların hafta sonu yüksek fiyatlarına el koymasıyla ilgili tartışmalar daha da arttı. Sürücüler için, gece yarışacakları yeni ve çok hızlı bir pistin bilinmemesi (GP, Cumartesi akşamı, İtalya’da ise Pazar sabah 7 olacak), çöldeki sıcaklık aralığı nedeniyle düşük sıcaklıklar. “Gösteriş yapmak gibi bir niyetim yok, her zaman olumlu olumsuz yönde fikrimi belirtirim, ben böyleyim. Bazıları diziyi biraz daha fazla seviyor, ben ise hiç sevmiyorum. Ben olayların sadece performans tarafına bakarak büyüdüm ve ben de bunu böyle görüyorum. Yani Vegas’ta olmayı seviyorum ama yarış için pek değil. Bununla birlikte F1’in bakış açısını çok iyi anlıyorum, aracın sahibi ben olsam ben de aynısını yapardım, sürücüleri dinlemezdim. Biz hissedar değiliz, bu yüzden sadece uyum sağlıyoruz.”

Verstappen: “Las Vegas pisti ilgi çekici değil”

Düşüp harekete geçmek mi? Verstappen’in bu rolü iyi hazırlaması gerekiyor çünkü pist bile onu ikna edemiyor: “Bunu pek ilginç bulmuyorum. Bunun o kadar da heyecan verici olduğunu düşünmüyorum, bana göre sokak pistleri mevcut araçlarla asla heyecan verici olmuyor, bunlar çok ağır ve yol tutuşu az olduğunda bunun bir faydası olmuyor. Strip boyunca manzara harika olacak, ancak düzenin kendisi pek heyecan verici değil. Yüksek hızlı virajlar olduğunda F1 aracı kullanmak çok daha eğlenceli, ancak burada bunlardan çok fazla yok.” O zaman en azından ilk önce gösterinin tadını çıkarabiliriz: “Orada duruyoruz, biz de oradayız.” palyaçolara benziyorsun. Benim için zıplayabilirsin bile.” Las Vegas’ta bile Max doğrudan konuya giriyor, bahse girelim mi?