• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin

admin

Administrator
Administrator
Vladimir Zelensky, Rusya’ya seslendi: Noel’de geri çekilin
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, ülkesindeki Rus askeri varlığına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Zelensky, Almanya’nın periyot başkanlığını yaptığı G7 ülkeleri önderlerinin iştirakiyle düzenlenen çevrimiçi toplantıya görüntü konferans yoluyla katıldı.

Ülkesinde Rusya’ya karşı savaşın aylardır devam ettiğini lisana getiren Zelensky, Ukrayna’ya sağladıkları askeri, toplumsal ve mali yardımlarından dolayı G7 ülkelerine minnettar olduklarını kaydetti.

Rusya’ya Noel çağrısı

Rusya’yı somut bir tahlil süreci için gereken adımları atmaya davet eden Zelensky, gelecek günlerde dünya genelinde Noel’in kutlanacağını hatırlattı.

Söz konusu günlerde günlerinde Rusya’yı ordusunu Ukrayna’dan çekmeye çağıran Zelensky, şunları söylemiş oldu:

“Birliklerinizi Ukrayna’dan geri çekin”

“Bu (Noel), olağan insanların saldırganlığı değil, barışı düşündüğü bir periyottur. Rusya’nın en azından saldırganlıktan vazgeçebileceğini kanıtlamaya çalışmasını öneriyorum.

Bu Noel’de Rus birliklerinin milletlerarası kabul edilmiş Ukrayna topraklarından geri çekilmeye başlaması yanlışsız olur. Rusya birliklerini Ukrayna’dan çekerse, çatışmaların emniyetli bir biçimde durdurulması sağlanacaktır.”

“Moskova’dan haber bekliyoruz”

Rusya’ya teklif ettiği tahlilin yerine getirilmesi durumunda barışın sağlanmasının mümkün olduğuna inandığını belirten Zelensky, artık Moskova’dan haber bekleyeceklerini kaydetti.

Öte yandan Zelensky, başkanlara seslendiği konuşmasında, savaş devam ettiği için Ukrayna’nın kuvvetli bir dayanışmaya muhtaçlık duyduğunu lisana getirerek, “Hepinizden, sağlanan dayanışmayı gelecek yıl da sürdürmenizi rica ediyorum. Rusya saldırganlığını sürdürüyor ve bu niçinle Ukrayna’ya takviyenin sürdürülmesi gerekiyor.” dedi.

İhtiyaçları sıraladı: Çağdaş tanklar, topçu sistemleri, silah, mermi

Rusya’nın Ukrayna’ya bakılırsa daha fazla füze ve topçu sistemine sahip olduğuna dikkati çeken Zelensky, ülkesine yönelik silah yardımının artırılması gerektiğini belirtti.

Zelensky, “Ukrayna’nın çağdaş tanklara gereksinimi var ve sizden bu savunma fırsatını sağlamanızı rica ediyorum. Ukrayna’nın daima topçu sistemleri, silah ve mermi takviyesine gereksinimi var.” biçiminde konuştu.

“Doğalgaz yardımını artırın”

Rus ordusunun, Ukrayna’daki kritik güç altyapılarını maksat alarak yalnızca Ukrayna’yı değil, Avrupa ülkelerini de bir güç felaketine yanlışsız sürüklemeye çalıştığını savunan Zelensky, “Sizleri doğalgaz konusunda Ukrayna’ya yapılan yardımı artırmaya davet ediyorum.” sözünü kullandı.

AA’nın haberine bakılırsa, Zelensky, ülkesine yönelik Rus hücumlarının durdurulması için müzakere yollarıyla da efor sarf ettiklerini lisana getirerek, kısa bir süre evvel Endonezya’da düzenlenen G20 Doruğunda barış için 10 unsurdan oluşan “Ukrayna Formülü” önerdiğini hatırlattı.

Küresel Barış Formülü Tepesi önerdi

Ukrayna’nın teklif ettiği barış formülünün uygulanması için memleketler arası bir forumun düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Zelensky, “Ukrayna’nın barış formülünün hususlarını nasıl ve ne vakit uygulayabileceğimize karar vermek için özel bir tepe, Global Barış Formülü Tepesi’ni düzenlemeyi öneriyorum size.” biçiminde konuştu.