• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı

admin

Administrator
Administrator
Zelensky: Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu’na hitap etti. Zelenski, savaşın bir hata olduğunu belirterek, “Suç Ukrayna’ya karşı işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz.Rusya’nın, BM’deki veto hakkı elinden alınmalı” dedi.

Konuşmasında bu cezanın yalnızca Ukrayna için değil, dünya için olduğunu belirten Zelenski, “Suç Ukrayna’ya karşı işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz. Hata devlet hudutlarımıza karşı işlendi, kabahat halkımızın canına karşı işlendi. Cürüm bayanlarımızın ve erkeklerimizin onuruna karşı işlendi. Rusya’nın yasadışı savaşıyla kışkırttığı feci türbülansın cezası… Bu ceza yalnızca biz Ukraynalılar için değil, tüm dünya için” dedi.


“Ukrayna barış, Rusya savaş istiyor”

DHA’nın haberine göre; Ukrayna’nın barış istediğini vurgulayan Zelenski, “Ukrayna barış istiyor. Avrupa barış istiyor. Dünya barış istiyor. Savaş isteyenin kim olduğunu gördük. Tüm BM üye ülkeleri içinde, konuşmamı bölebilseydi, bu savaştan mutlu olduğunu söyleyecek tek bir kişi var. Ukrayna, BM Kaidesi’nin 51. unsuru uyarınca yasal müdafaa hakkını kullanarak savaş alanında gücünü gösterdi. Artık ya da gelecekte kimse bize zayıflıkla yaklaşamayacak. Bu gayretten bir sonuç alıyoruz. Bu savaşın sonunun ne olacağını ve istikrarlı bir barışın garantisinin ne olacağını görüyoruz” diye konuştu.


“Rusya, savaşı bitirmek zorunda kalacak”

Rusya’nın savaşı bitirmek zorunda kalacağını, milletlerarası hukukun üstün olduğunu belirten Zelenski, “Rusya, saldırganlık kabahatini durdurmak yerine, onu tam ölçekli bir işgale dönüştürdü. Kendimizi savunmaktan öbür dermanımız yok. Bunu yapıyoruz. Saldırganı, Ukrayna devletinin milletlerarası kabul görmüş sonunun ötesine itiyoruz. Ukrayna ile Rusya içindeki görüşmelere gelince, muhtemelen Rusya’dan görüşmeler hakkında farklı kelamlar duydunuz. Görüşmelerden bahsediyorlar fakat askeri seferberlik ilan ediyorlar. Görüşmelerden bahsediyorlar ancak Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında kelamda referandumlar yapıyorlar. bu biçimde yanlışsız olan nedir? Rusya’daki askeri seferberlik doğrudur. Kelamda referandumlar da doğrudur. Rusya savaş istiyor, bu yanlışsız. Fakat Rusya tarihin akışını durduramayacak. İnsanlık ve onun memleketler arası hukuku, tek bir terörist devletten daha kuvvetlidür. Rusya bu savaşı bitirmek zorunda kalacak” sözlerini kullandı.


“Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapıldı”

Rusya’yı “terörist bir devlet” olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen kabahatlere karşı özel bir mahkeme kurulması gerektiğini de savunan Zelenskiy, Rusya ile savaşmamak için müzakerelerde ağır efor sarf ettiklerini söyleyerek, “Bu savaşı kışkırtan biz değildik. Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapıldı. Fakat Rusya bu hücum kabahatini durdurmak yerine onu büyük bir işgale dönüştürdü” ifadelerini kullandı. Zelensky, hitabının akabinde ise Genel Kurul’da ayakta alkışlandı.

Zelensky’den barış için 5 madde

Rusya ile barış için 5 maddde açıklayan Zelensky, “Formülümüzün beş unsuru, saldırganlığın cezalandırılması, hayatın korunması, güvenliğin ve toprak bütünlüğünün onarımı, güvenlik garantileri ve kendimizi savunma kararlılığı. Bu esasen Rusya tarafınca uygun bilinen hata ve ceza formülüdür” dedi.

“Bu formülde eksik olan tek şey tarafsızlık” ifadelerini kullanana Zelensky, “İnsani pahalar ve barış akın altındayken tarafsızlıktan bahsedenler diğer bir manaya geliyor. Kayıtsızlıktan bahsediyorlar. Savaş şartlarını oluşturan da budur. Barış şartlarını oluşturmak için düzeltilmesi gereken şey bu” dedi.


Zelensky’nin konuşması engellenmeye çalışılmıştı

Geçtiğimiz Cuma günü BM Genel Kurulu’nda Zelensky’nin görüntü ileti yoluyla yapacağı hitap BM Genel Kurulu’nun tüm önderlerin şahsen konuşmasını mecburî kılması niçiniyle oylanmış, Zelensky’nin hitabı 101’e karşı 7 oyla onaylanmıştı. Rusya, Suriye, Kuzey Kore, Belarus, Küba, Eritre ve Nikaragua Zelensky’nin hitabını engellemek için oy kullanırken, Çin dahil 19 ülke çekimser kalmıştı.
 
Üst