• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Çin’de önlemler gevşetildi, virüsten birinci vefatlar görüldü

admin

Administrator
Administrator
Çin’de önlemler gevşetildi, virüsten birinci vefatlar görüldü
Çin’de, koronavirüs ile uğraş kapsamında alınan tedbirler, ülke genelinde protestolara niye olmuştu.

Çıkan olaylar üzerine önlemlerin gevşetilmesi, virüse bağlı can kayıplarını geri getirdi.

Ulusal Sıhhat Komitesi’ne göre; ülkede son 24 saatte 77’si yurt dışı kaynaklı 1995 olay tespit edilirken virüs niçiniyle 2 kişi ömrünü kaybetti.

Ülkede en son 4 Aralık’ta koronavirüs kaynaklı 2 can kaybı bildirilmişti.

Başkent Pekin’de, 7 Aralık’ta önlemleri gevşetmeye yönelik yeni yaklaşım benimsemesinin akabinde virüse bağlı birinci mevt hadiseleri gerçekleşti.

Hastaneler, morglar ve krematoryumlarda yoğunluk arttı

Pekin’de hastaneler, morglar ve krematoryumlarda yoğunluğun arttığı gözlendi. ömrünü kaybedenlerin yakınları, ulusal ve memleketler arası basına verdiği demeçlerde mevtaların son anlarında teneffüs zorluğu üzere birtakım koronavirüs semptomlarının görüldüğünü bildirdi.

Uzmanlar, önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte virüsün daha fazla yayılmasına karşın hadise ve can kaybı sayılarında bariz artış gözlenmemesinde, yeni yaklaşımda test zorunluluğunun kaldırılmasıyla test oranlarının azalmasının tesirli olabileceğine işaret ediyor.

Virüsün direkt yahut dolaylı etkisinin olduğu kimi ölümlerin, test yapılmadığı için kayıtlara geçmediği varsayım ediliyor.


Koronavirüs, birincil vefat niçini olarak kayda geçmeyecek

Devlet Konsebir daha bağlı Müşterek Salgın Muhafaza ve Denetim Sistemi, mevt niçinlerinin tespitinde uygulanacak yeni standartlara dair hastanelere gönderdiği talimatta, kronik rahatsızlıkların ve öbür komplikasyonların birincil vefat niçini olduğu olaylarda, hastanın testi müspet olsa dahi “virüse bağlı ölüm” olarak kayda geçirilmeyeceğini bildirdi.

Talimatta, birincil vefat sebebinin koronavirüs sayılması için, hastanın teneffüs zorluğu yaşadığının delili olarak, atardamar oksijen doygunluk pahasının yüzde 93’ten az ölçülmesi gerektiği açıklandı.

Yeni standartlar niçiniyle geçen hafta bakteriyel akciğer enfeksiyonundan ömrünü kaybeden 74 yaşında bir hasta ile kalp krizinden ölen bir üniversite öğrencisi, testleri olumlu olduğu halede, “virüse bağlı ölüm” olarak kayda geçirilmedi.

Ekonomi ve finans mecmuası Caixin, 8 Aralık’ta iki eski devlet medyası çalışanının vefatına ait haberinde, emekli gazetecilerin koronavirüsten ömrünü kaybettiğini bildirmiş ancak vefatlar sonraki gün resmi kayıtlara yansımamıştı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde de 2 Aralık’ta karantina merkezinde bir kişinin ömrünü kaybettiği bildirilmiş ancak koronavirüse bağlı vefat olarak kayda geçmemişti.

Müşterek Salgın Müdafaa ve Denetim Sistemi, 7 Aralık’ta önlemlerin uygulanmasında yeni yaklaşımı duyurmuş; geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Vakaların kaydını tutan Ulusal Sıhhat Komitesi, 14 Aralık’ta, test zorunluluğun kaldırılmasının akabinde hastalık belirtisi göstermeyen hadiselerin tespiti zorlaştığı için, artık bu çeşitten olaylara resmi istatistiklerde yer verilmeyeceğini bildirmişti. Kurul, sırf “doğrulanmış” hadise, hasta, mevt ve güzelleşen sayılarını günlük olarak duyuracağını tabir etmişti.
 
Üst