• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

İngiltere’de koronavirüs hadiseleri 100 bine ulaşabilir

admin

Administrator
Administrator
İngiltere’de koronavirüs hadiseleri 100 bine ulaşabilir
İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid, Kovid-19 salgınına ait düzenlenen basın toplantısında, artan olay sayıları karşısında İngiltere’nin alacağı önlemleri ve aşılama programının ehemmiyetini anlattı.

“KIŞ AYLARININ TESİRİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK”

Kış aylarının yalnızca Kovid-19 için değil, öteki mevsimsel virüsler için de elverişli şartlar sağladığına işaret eden Javid, “Kış aylarının iyileşmemize giden yolda en büyük tehdidi oluşturacağını her vakit biliyorduk. Bu etkiyi görmeye başlıyoruz.” dedi.


OLAY SAYISI 100 BİNE ULAŞABİLİR

Bakan Javid, hastaneye yatışların günde 1000 civarında olduğunu kaydederek, kış aylarında olay sayılarının günde 100 bine ulaşabileceğini tabir etti.

Javid, “Bu salgın bitmedi. Hepimiz bu virüsün uzun vadede bizimle olacağını ve bir tehdit olmaya devam edeceğini hatırlamalıyız. Bu noktada B planımızı uygulamayacağız lakin teyakkuzda olacağız.” dedi.

Ülkede durumun daha şiddetli hale gelmesi halinde “acil durum” tedbirlerinin hazır olduğunu söyleyen Javid, fakat çabucak hemen o noktada olmadıklarının altını çizdi.

Javid, İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi’nin (NHS) Kovid-19 niçiniyle şu anda hudutta olduğu değerlendirmelerine ait, “NHS’nin şu anda karşı karşıya olduğu baskıların sürdürülemez olduğuna inanmıyoruz.” yorumunda bulundu.


“AŞI PROGRAMIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Aşı ile virüs içinde bir yarışta olduklarını ve bu yarışta önde olmalarına karşın ortadaki farkın daraldığını söyleyen Javid, birçoğunun uğraşlarıyla bugüne kadar geldiklerini ama kış ayları yaklaşırken aşı programına tartı vereceklerinin altını çizdi.

Javid, “Bu niçinle, birincil savunma çizgimiz olarak aşılama programımızı güçlendirerek liderliğimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye konuştu.


AY4.2’DEN ÖBÜR VARYANTLAR DA OLACAK

Bakan Javid, yeni Kovid-19 varyantı AY4.2.’nin ise yayıldığını ama her vakit yeni varyantlar tespit ettiklerini belirtti.

“AY4.2’nin daha büyük bir tehdit oluşturduğuna inanmak için hiç bir niye olmasa da bir daha sonraki varyant yahut daha sonrasındaki varyant olabilir” diyen Javid, bu niçinle güçlendirici aşıların hayli değerli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de dün açıklanan 43 bin 738 yeni hadise sayısıyla, günlük Kovid-19 hadiseleri 7 gün üst üste 40 binin üzerine çıktı ve hastanelerdeki hasta sayısı bir haftada yüzde 10 artarak 7 bin 749’a yükseldi.

Ayrıyeten, dün 223 kişinin ömrünü kaybetmesiyle mart ayından bu yana virüse bağlı en yüksek can kaybı sayısı kaydedildi.
 
Üst