• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

AB, Akdeniz’de sistemsiz göçle çabada tenkitlerin amacında

admin

Administrator
Administrator
AB, Akdeniz’de sistemsiz göçle çabada tenkitlerin amacında
AA takımı, Libya’nın başşehri Trablus’un doğusundaki Karabolli kentinin 33 kilometre açıklarında göçmenleri taşıyan bir botun Libya Kıyı Güvenliği tarafınca geri döndürüşünü görüntüledi.

GÖÇMENLERİN BİTKİN DÜŞTÜĞÜ VE AYAKLARININ ÇIPLAK OLDUĞU GÖZLENDİ

Libya üzerinden Avrupa’ya geçmek için Akdeniz’e açılan 80 göçmen, kıyı güvenlik gruplarınca denizden geri çevrilerek karaya çıkarıldı.

Ortalarında 2’si gebe 15 bayan ve 5 çocuğun da bulunduğu göçmenlerin tamamına yakınının bitkin düştüğü ve ayaklarının çıplak olduğu gözlendi.


“ÖLÜMÜMÜZE YOL AÇABİLİRDİ”

Gece saatlerinde Karabolli’den denize açılmalarından birkaç saat daha sonra Libya Kıyı Güvenlik takımlarınca geri döndürülen göçmenlerden 28 yaşındaki Sudanlı Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdeniz’deki seyahatin kendileri için ölümcül olabileceğini anlattı.

“Gece saat 22.00 üzere kaçakçı vasıtasıyla Karabolli’den (denize) açıldık. Lakin kaçakçı bizi kandırdı. Fiber tekne ayarladığını söylemişti. 40’lık (motor gücü) bir motor verdi fakat yeni değildi, kullanmıştı. Bizden çok para aldı. 4 bin 500 dinar (900 dolar), kimilerinden 6 bin dinar (1200 dolar) aldı. Uzaklık uzak ve motor dayanıksız olduğu için ulaşamayacağımızı düşünüyorduk. Ölümümüze yol açabilirdi.”LİBYALI YETKİLİ: AB’DEN EDİNDİĞİMİZ TEK ŞEY 2 KONTEYNERDEN İBARET

Libya Kıyı Güvenliğinin göçmenleri geri döndürmek için köhne bir balıkçı teknesi kullanımı ise, neredeyse her gün göç dramına şahit olunan Akdeniz’deki tedbirlerin eksikliğini gözler önüne serdi. AA muhabirine konuşan Libya Kıyı Güvenliğinin Karabolli Bölge Amiri Denizci Albay Fethi Cuma Ziyani, göçle uğraşta iş birliği ve takviye eksikliği niçiniyle AB’yi suçladı.

Ziyani, “Karabolli’de onlardan (AB’den) edindiğimiz tek şey, 2 adet revir olarak kullanılan konteyner kabinden ibaret.” dedi.


“Devriyeler üzere geri kalan konularda bize verdikleri dayanak yok. Buradaki devriyeler için ne Deniz Kuvvetlerinden ne de AB’den takviye verildi. Büsbütün kendi imkanlarımızla çalışıyoruz. Göçmenlerin kurtarılması, su ve yiyecek üzere yardımları kendi bütçemizden karşılıyoruz.”“DEVRİYELER İÇİN ARAÇLARIMIZ YOK”

Ziyani, arama kurtarma faaliyetleri için gerekli araçlara sahip olmadıklarını lisana getirerek, “Devriyeler için araçlarımız yok. Elimizdekiler ünitemize ilişkin değil. Ünite olarak (kurtarma teknelerini) süreksiz müddetliğine temin edip geri veriyoruz. halbuki Karabolli göç probleminde mültecilerin en ağır kullandığı sıcak bölgelerden biri sayılıyor.” diye konuştu.

Libya Kıyı Güvenlik yetkilisi, şöyleki devam etti: “Bizim için en değerlisi devriye araçları ve ünitenin imkanları konusunda lojistik takviye sağlanması. Bu bina ömrünü yitirmek üzere, ünitedeki işçi de tükenmiş düzeyde. İmkan sağlamazsanız devriye çalışanının misyonunu yerine getirmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Bu olumsuz noktalardan birisi. Onlardan (AB’den) dayanak bekliyoruz. Lakin doğrusu hayli sıradan şeyler dışında hiç bir dayanak bakılırsamedik.”LİBYA’DA GÖÇ SORUNU KAOTİK HAL ALDI

2011’den bu yana iç savaş ve istikrarsızlığın hakim olduğu Libya, son senelerda yoksulluk ve çatışmalardan kaçan Afrikalı sistemsiz göçmenlerin Avrupa’ya geçişinde en epeyce kullanılan ülke haline geldi. Akdeniz’e açılan göçmenlerden her yıl yüzlercesi bindikleri inançsız botların batması kararı boğulurken, binlerce göçmen de denizde yakalanarak yahut kurtarılarak Libya’ya gönderiliyor.


BU YIL EN AZ 470 GÖÇMEN ÖLDÜ, 660’I İSE KAYIP

Memleketler arası Göç Örgütünün (IOM) paylaştığı son datalara göre, bu sene 25 binden çok göçmen Libya’ya geri gönderildi. bir daha bu yıl, Libya açıklarından Avrupa seyahatine çıkan göçmenlerden en az 470’inin öldüğü, 660’ının kayıp olduğu bildirildi.

Göçmenlere yönelik “geri itme” siyaseti uygulanması, acil durum davetlerine karşılık verilmemesi ve kurtarma eforlarının engellenmesi niçiniyle Avrupa Birliği ülkelerinin de bu göçmen vefatlarında sorumluluğu bulunduğuna işaret ediliyor. Denizden kurtarılan yahut yakalanarak Libya’ya döndürülen göçmenlerse, bu ülkede insanlık dışı şartların hakim olduğu gözaltı merkezlerine kapatılıyor.


IOM, 8 Ekim’de, Trablus’ta bir gözaltı merkezindeki çok yoğunluk ve makûs şartlar niçiniyle göçmenlerin firar teşebbüsünde bulunması üzerine çıkan kaosta 5 göçmenin vurularak öldürüldüğünü duyurmuştu.

IOM varsayımlarına nazaran Libya’daki gözaltı merkezlerinde yaklaşık 10 binden çok sistemsiz göçmen bulunurken, buradaki göçmenler Libya’dan tahliye edilmek için Birleşmiş Milletler ve memleketler arası kuruluşlardan takviye bekliyor.
 
Üst