• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

ABD’de Bayraktar Kızılelma yorumu: 10 ay ortasında birinci uçuşunu yaptı

admin

Administrator
Administrator
ABD’de Bayraktar Kızılelma yorumu: 10 ay ortasında birinci uçuşunu yaptı
Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, dünya çapında ses getirmeye devam ediyor.

Kızılelma, geçtiğimiz günlerde birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi.

ABD merkezli savunma mecmuası Defense News, gelişmeyi “Türkiye’nin geleceğinin insansız savaş uçağı birinci uçuşunu gerçekleştirdi” başlığıyla duyurdu.

“Hava kuvvetlerinin omurgası”

Baykar’ın öz kaynaklarıyla geliştirilen uçak için “Drone’un Türk Donanması’nın gelecekteki amiral gemisi LHD Anadolu’nun hava kuvvetlerinin omurgası olması bekleniyor.” denildi.

“10 ay ortasında prototipten birinci uçuşa geçti”

Dergi, “Jet, 10 ay ortasında prototipten birinci uçuşa geçti.” diyerek Baykar’ın Kızılelma projesinin suratına övgü yaptı.

Haberde, Baykar’ın 2021 yazında tanıttığı insansız savaş uçağı projesinin Mart 2022’de montaj sınırında görülmesi ve Eylül 2022’de insansız jet için birinci motor entegrasyon testinin gerçekleştirilmesi üzere ayrıntılar da paylaşıldı.

Özel proje: 10 yıldan fazladır üzerinde çalışıyor

Kızılelma’nın, “Baykar’ın 10 yılı aşkın müddettir kendi imkanlarıyla üzerinde çalıştığı özel bir proje olduğuna” dikkat çekilerek, mühimmat taşıma kapasitesi, uçuş irtifası ve suratı üzere özellikleri kaydedildi.

ABD’de yayın yapan Newsweek ve Forbes mecmuaları de geçen hafta Kızılelma projesinin muvaffakiyetini öne çıkaran haberlere yer vermişti.


Bayraktar Kızılelma projesi

Türkiye merkezli savunma şirketi Baykar’ın yüzde yüz öz sermayesiyle yola çıktığı Bayraktar Kızılelma projesi 2021’de başladı.

14 Kasım’da üretim çizgisinden çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etmişti.

“Daha fazla yerde tutamadık, uçtu”

AA’nın aktardığına nazaran, burada bir aydır devam eden testlerin akabinde projenin başlangıcından bugüne yaklaşık bir yıl üzere rekor müddette birinci uçuşunu dün gerçekleştirmişti.

Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, Kızılelma’nın havalandığı anlara ait görüntüyü Twitter hesabından paylaştı. Bayraktar paylaşımında, “Daha fazla yerde tutamadık, uçtu. Rabb’imize şükürler olsun.” ifadelerini kullandı.
 
Üst