• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Dış İlgiler Komitesi’nde onaylandı

admin

Administrator
Administrator
ABD’nin Ankara Büyükelçisi adayı Jeff Flake, Dış İlgiler Komitesi’nde onaylandı
ABD Lideri Joe Biden’ın Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği Jeff Flake dahil, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı 33 büyükelçilik ve temsilcilik adayları için onay çıktı.

ABD Senatosu Dış Alakalar Komitesi, Flake ve öbür adayları onaylayarak Senato Genel Heyeti’ne gönderdi.

BIDEN’IN ANKARA İÇİN ÖNERDİĞİ ADAYA ONAY

Senato Dış Bağlantılar Komitesi’nden yapılan açıklamada, Biden idaresinin birtakım büyükelçilikler ve temsilciliklere aday gösterdiği isimlerin komite tarafınca onaylandığı bildirildi.

Açıklamada paylaşılan listede NATO Daimi Temsilciliği’ne aday gösterilen Julianne Smith, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilciliği’ne aday Michael Carpenter, Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciliği adayı Mark Gitenstein, İsrail Büyükelçiliği’ne aday gösterilen Thomas Nides, Ottawa Büyükelçiliği’ne aday David Cohen’in yanı sıra ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği Jeff Flake de bulunuyor.

ONAY SÜRECİ BEKLEMEYE ALINAN İSİMLER

Yapılan toplu oylamada, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı adayı Barbara Leaf ile ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı’nda (USAID) Global Sıhhat Lider Yardımcısı adayı Atul Gawande’nin onay süreciyse kimi senatörlerin itirazları niçiniyle beklemeye alındı.


VAZİFESİ SATTERFIELD’DAN DEVRALACAK

Flake, Senato’dan onay aldığı takdirde bakılırsavi, tecrübeli diplomat David Satterfield’dan devralacak.

JEFF FLAKE KİMDİR

Cumhuriyetçi bulunmasına karşın 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili Biden’ı destekleyen Flake, 2013-2019 senelerında ABD Senatosu’nda Arizona eyaleti senatörü olarak bakılırsav yapmış, 2001-2013 içinde da Temsilciler Meclisi üyeliği vazifesinde bulunmuştu.

Flake, 2019’da eski Lider Donald Trump idaresi ve Cumhuriyetçi Parti’nin siyasetleriyle ayrıştığı sebebi öne sürülerek Senato’dan emekli olmuştu.


TRUMP’I ELEŞTİRDİĞİ KİTABI

Emekliliğinin akabinde, Trump’ı eleştirdiği “Conscience of a Conservative” (Bir Muhafazakarın Vicdanı) isimli bir kitap yazan eski Cumhuriyetçi Senatör, Ankara’da büyükelçilik nazaranvine aday gösterilmesinden daha sonra yaptığı açıklamada, şu sözleri kullanmıştı:

“Bu atamayla Biden idaresi Amerikan dış siyaseti ve diplomasisinin en uygun geleneğini bir daha doğruluyor: Partizan siyasetlerin iç sıkıntı olarak kalması ve başka ülkelerle bağlantılara karıştırılmaması gerektiği inancı. Amerikan dış siyaseti partiler üstü olabilir ve olmalı. Bu benim inancım ve beraberinde taahhüdüm.”
 
Üst