• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

ABD’nin birinci siyahi Dışişleri Bakanı: Colin Powell kimdir? hayatı ve mevti…

admin

Administrator
Administrator
ABD’nin birinci siyahi Dışişleri Bakanı: Colin Powell kimdir? hayatı ve mevti…
ABD’nin eski dışişleri bakanlarından Colin Powell öldü. ABD’de genelkurmay başkanlığı ve dışişleri bakanlığına getirilen birinci siyah olan Powell’ın, 84 yaşında Covid-19 kaynaklı komplikasyonlardan öldüğü belirtildi.

Powell, Irak savaşı öncesinde BM’de yaptığı ve palavra bilgilere dayalı ‘ikna’ konuşmasıyla akıllara kazınmıştı.

Colin Powell hakkında bilgiler merak konusu oldu. ömrü ve siyasi geçmişi mercek altına alınan Colin Powell kimdir araştırılıyor.

İşte Colin Powell’in ömrü ve mesleği…

COLİN POWELL KİMDİR?

Colin Luther Powell, 1937 yılında Jamaicalı göçmen bir çiftin oğlu olarak New York Harlem’de doğdu.

Powell, eğitimini New York devlet okullarında yaptı. New York Kenti Kolejinde (CCNY) lisans seviyesinde jeoloji eğitimi aldı.

Mezuniyetinden daha sonra Yedek Subay Eğitim Birliği’ne (Reserve Officers’ Training Corps – ROTC) girdi ve asteğmen olarak rütbe aldı. Orduya girerek 1962-63 içinde Güney Vietnam Ordusu’nda danışman olarak ve 1968-69 senelerında da Amerikan kuvvetlerinde Vietnam Savaşı’nda misyon yaptı.

ondan sonrasında Washington’daki George Washington Üniversitesi’nden işletme üzerine master derecesini aldı.

Dört yıldızlı bir general olan Powell 1990’lı senelerda Irak’a, Kuveyt’i işgali daha sonrasında yöneltilen Birinci Körfez Savaşı’nda kıymetli bir rol oynadı ve ABD Genelkurmay Başkanlığına kadar yükseldi.

1 Ekim 1989’dan 30 Eylül 1993’e kadar Savunma Bakanlığı’nın en yüksek askeri konumu olan Genelkurmay Başkanlığı’nı yapan Powell, bu müddet zarfında 28 tane krizi yönetti.


“GÖNÜLSÜZ SAVAŞÇI”

Bu bakılırsavi sırasında General Manuel Noriega’nın devrildiği Panama’ya yönelik ABD işgalinin (1989) ve Körfez Savaşı’yla ilgili Çöl Kalkanı ve Çöl Fırtınası harekatlarının (1991) planlanmasında değerli rol oynadı. Bütün bu askeri harekatlara karşın milletlerarası krizlerde askeri müdahaleyi nadiren birinci seçenek olarak savunması niçiniyle “The Reluctant Warrior” (Gönülsüz Savaşçı) lakabını aldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

1995’te Cumhuriyetçi Parti’ye yakın olduğunu açıklayan Colin Powell, 2000 ABD başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti önseçimlerinde John McCain’i destekledi.

Lakin evvel önseçimleri kazanan arkasında da lider seçilen George W. Bush tarafınca 16 Aralık 2000’de Dışişleri Bakanlığı’na aday olarak gösterildi ve ABD Senatosu tarafınca oybirliğiyle onaylanmasının akabinde, 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak kelam verdi.


BM’YE SADDAM HÜSEYİN HAKKINDA RAPOR SUNDU

Amerika Birleşik Devletleri’nin 11 Eylül Olaylarından daha sonra başlatmış olduğu Terörizmle Savaş ortamında, oluşturulan koalisyonun istikrarının korunması için başka ülkelerle bağlantıların yürütülmesi üzere ağır bir bakılırsavi üstlendi. Evvelce Irak başkanı Saddam Hüseyin rejiminin askeri sistemlerle yıkılmasına karşı çıkan Powell, sonrasındasında Bush idaresinin kararlığına uymak zorunda kaldı.

Irak Savaşı öncesinde ABD’nin öncülük ettiği oldukça-uluslu koalisyona memleketler arası takviye toplanması konusunda başrolü oynadı. 5 Şubat 2003 tarihinde BM Güvenlik Kurulu’nda Irak’ın kitle imha silahlarını ispatlamak gayesiyle bir sunum yaptı. Lakin 11 Eylül Atakları’ndan daha sonraki süreçte, başta Donald Rumsfeld ve Paul Wolfowitz olmak üzere bir epeyce mevzuda Bush idaresiyle zıt düştü.

Eylül 2005’te bir televizyon röportajında, 2003’ün şubat ayında Güvenlik Kurulu’nda, Irak’ı kitle imha silahları üretmekle suçladığı konuşmasının, hayatında bir leke olarak kalacağını belirtti.


VEFATI

Eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 84 yaşında ömrünü kaybetti. Powell’in vefat haberi ailesi tarafınca toplumsal medya üzerinden duyurulurken, mevt niçininin ise koronadan kaynaklanan komplikasyonlar olduğu açıklandı.

Paylaşımda, “Eski ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Lideri General Colin L. Powell, bu sabah Covid-19’dan kaynaklanan komplikasyonlar niçiniyle vefat etti.” tabirlerine yer verildi.

“BÜYÜK BİR AMERİKALIYI KAYBETTİK”

Yakınları, Powell’in aşılarının tam olduğunu belirterek, “Dikkat alımlı ve sevgi dolu bir kocayı, babayı, büyükbabayı ve büyük bir Amerikalıyı kaybettik” dedi.
 
Üst