• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

ABD: Donbas’ta 76 Rus taburu var

admin

Administrator
Administrator
ABD: Donbas’ta 76 Rus taburu var
Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlatmış olduğu askeri harekat devam ediyor.

İki aya yakın bir süre ortasında devam eden çatışmalar kapsamında başşehir Kiev etrafından çekilen Rus ordusu bir daha taarruza hazırlanıyor.

Savaştan evvel Ukrayna hududuna yapılan Rus yığınağını da aylar önce duyuran ve savaşın yaklaştığını haber veren ABD son bilgileri paylaştı.

“Donbas’ta toplam Rus taburu sayısı 76 oldu”

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ukrayna ortasındaki (Donbass) toplam Rus taburlarının sayısı 76’ya kadar çıkıyor. Son birkaç günde 11 tabur eklendi.

Şu anda tam olarak nerede oldukları söylenemiyor fakat tüm bu taburlar doğuda ve güneyde bulunuyor. Kuzeyde, Ruslar Harkiv civarını bombalamaya devam ediyor.

Ukrayna’nın İzyum kentinin güneyi ve güneydoğusunda da çatışmalar devam ediyor”
denildi.

“Putin, Ukrayna’yı denetim etme isteğinden vazgeçmedi”

Nisan ayının başında düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Putin’in gayesi, Donbass’ın tamamını denetim etmeye çalışmak ve Donbass ile Rusya içinde bir kara köprüsü kurmaktır.

Lider Putin’in tüm Ukrayna’yı denetim etme dileğinden vazgeçtiğine dair hiç bir belirti görmedik. Bu yüzden hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu uzun bir süre devam edebilir”
sözlerini kullanmıştı.

DHA’nın haberine bakılırsa, Rusya’nın doğu ve güneyden başlatmış olduğu taarruzda Mariupol, Odessa ve Mıkolayiv kentlerinin kilit kentler olduğu düşünülüyor.