• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

ABD, yasa dışı göçe karşı yeni plan deklare etti

admin

Administrator
Administrator
ABD, yasa dışı göçe karşı yeni plan deklare etti
ABD’de yasa dışı göçmenlerin hudut dışı edilme süreciyle ilgili hazırlıklar yapılıyor.

Ülkedeki İç Güvenlik Bakanlığı, süreci hızlandıran kanunun kaldırılmasına yönelik hazırlıkları içeren belgeyi paylaştı.

Bakanlığın internet sitesinde, eski ABD Lideri Donald Trump devrinde yürürlüğe giren ve önümüzdeki hafta kaldırılması planlanan “Title 42” isimli kanunun yerini alacak uygulamalar, unsurlar halinde sıralandı.

Ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi hedefleniyor

Bakanlığın paylaştığı evraka bakılırsa, 21 Aralık prestijiyle son bulacak uygulama daha sonrasında ülkeye kanunsuz girişlerin engellenmesi, hudut süreçlerindeki verimliliğin yükseltilmesi için işçi, ulaşım, tıbbi dayanak ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma üzere uygulamaların sıkılaştırılması üzere yollara başvurulacak.

Bakanlık ayrıyeten, kaçak girişlerin önüne geçebilmek için bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin kapasitesini artırmak, uyuşturucu ve insan kaçakçılarıyla çabayı güçlendirmekle bir arada, milletlerarası ve federal ortaklarla işbirliği yapmak üzere faaliyetlere yönelecek.

“Yasal destek oluşturamayanlar ülkeden gönderilecek”

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, 13 Aralık’taki açıklamasında, “Açık konuşayım. Title 42 olsun ya da olmasın, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmak için yasal bir destek oluşturamayanlar ülkeden gönderilecek.” ifadesini kullanmıştı.


Trump periyodunda hazırlanan kanun kaldırılacak

Biden idaresi, Trump devrinde koronavirüs salgını sebebi öne sürülerek yürürlüğe konulan yasa dışı göçmenlerin hudut dışı edilme sürecinin hızlandırılmasına yönelik “Title 42” isimli kanunu 21 Aralık prestijiyle kaldırmaya hazırlanırken, İç Güvenlik Bakanlığı geçen ay, uygulamanın sona ermesi daha sonrasında Meksika sonundan günlük 9 ila 14 bin kişinin hududu geçmeye çalışabileceği istikametinde açıklamada bulunmuştu.

“Keyfi ve kaprisli”

AA’nın haberine göre, ABD Bölge Yargıcı Emmet Sullivan kasımda, Trump periyodunun hudut uygulamasının “keyfi ve kaprisli” olduğunu öne sürerek, kaldırılması gerektiğine karar vermişti.
 
Üst