• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Afganistan’da kızların üniversitedeki eğitimlerine orta verildi

admin

Administrator
Administrator
Afganistan’da kızların üniversitedeki eğitimlerine orta verildi
Geçen yılın Ağustos ayında Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban, birinci başta milletlerarası takviye gorebilmek için ölçülü siyasetler izleyeceğini, bayanlar ve kız çocuklarının haklarına hürmet duyacağını sav etmişti.

Taliban, kız çocuklarının ortaokul eğitimini bu yılın mart ayında yasaklamış, kısa bir süre daha sonra da kızlara özel eğitim veren okulların kapatılması buyruğunu vermişti.

Şimdi de bayanlara üniversiteleri yasakladılar

Yaşananların akabinde Taliban’dan bir çağ dışı uygulama daha geldi.

Taliban, bayanlar üstündeki baskılarına bir yenisini ekleyerek bütün bayan öğrenciler için üniversite eğitimini bilinmeyen bir süre için askıya aldı.

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü, bayan öğrenciler için üniversite pürüzü sonucunı doğruladı. Bakanlık tarafınca yapılan açıklamada sonucun kabine toplantısı sırasında alındığı ve derhal uygulamaya geçileceği açıklandı.


Afganistan’da bayanların toplumda yeri yok

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Taliban’ın son yasak sonucunı kınayarak “utanç verici bir karar” olduğunu belirtti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Taliban her gün açık bir biçimde Afganların, bilhassa bayanların, temel haklarına hürmet göstermediğini muhakkak ediyor” dedi.

Öte yanda şu an Afganistan’da bayanlar bir epeyce kesimde çalışamıyor, uzun ara seyahat için bir yanlarında bir erkek olması gerekiyor ve kalabalık alanda yüzlerini kapatmaları bekleniyor.
 
Üst