• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Aleksandr Lukaşenko: S-400 ve İskender sistemleri devrede

admin

Administrator
Administrator
Aleksandr Lukaşenko: S-400 ve İskender sistemleri devrede
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinin başşehri Minsk’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir ortaya geldi.

Kritik toplantıda iki ülke içindeki savunma iş birliği masaya yatırıldı.

Lukaşenko ve Putin, doruğun akabinde düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

“Savaş kabiliyetinin artırılmasında anlaştık”

Putin ile görüşmenin “yapıcı” ve “verimli” geçtiğini belirten Lukaşenko, “Ülkelerimizin güvenliğini sağlam biçimde sağlamak için gerekli tüm tedbirleri almaya devam etme, askeri birliklerin hazırlığına ve savaş kabiliyetinin artırılmasına öncelik verme ve tatbikatları daima düzenleme konusunda anlaştık.” dedi.

Lukaşenko, iki ülkenin ortak askeri planlama yaptığını bildirerek, “Rusya ve Belarus’un kurduğu bölgesel birlik kümesi çalışmalarına devam ediyor ve iki ülkenin askeri birliklerinin koordine edilmesine yönelik etkinlikler düzenleniyor.” diye konuştu.

“S-400 ve İskender sistemlerini devreye soktuk”

Ayrıca, Lukaşenko, Belarus ile Rusya’nın “özel mühimmat taşıyan” uçakların mürettebatını ortaklaşa eğitmeye başladığı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın S-400 hava savunma sistemleri ile “İskender” yüksek hassasiyetli füze sistemlerini daha evvel Belarus’a sevk ettiğine dikkati çeken Lukaşenko, “S-400 sistemlerini ve en değerlisi İskender sistemini bugün devreye soktuk.” ifadelerini kullandı.


“Tüm tedbirleri bir arada alacağız”

Putin de Rusya ve Belarus’un güvenliğine yönelik ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “İki ülkenin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri bir arada almaya, birliklerin eğitimine öncelik vermeye, muharebe hazırlıklarını artırmaya ve tertipli ortak tatbikatlar düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Belaruslu pilotların eğitimine yeşil ışık

“Belarus Cumhurbaşkanının, özel savaş başlıklarının muhtemel kullanması için bir daha donatılan Belarus savaş uçaklarındaki mürettebatın eğitimi için sunduğu tekliflerin uygulanmasına devam etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.”


ABD meselai verdi

AA’nın haberine göre, misal bir iş birliğini ABD’nin de yürüttüğüne dikkati çeken Putin, “Bu çeşit bir iş birliği bizim icadımız değil. ABD de NATO kapsamında bu cins faaliyetler on yıllardır sürdürülüyor.” diye konuştu.

Putin, iki ülkenin savunma endüstrinde yeni mamüllerin üretiminde de ortak çalışmalar yürüteceğini söylemiş oldu.

“Tecrit etme teşebbüslerine bir arada direniyoruz”

Rusya ve Belarus’un yaptırımlara karşı da bir arada çaba verdiklerini anlatan Putin, “Dost olmayan ülkelerin yaptırım baskılarına ve Rusya ile Belarus’u global pazarlarda tecrit etme teşebbüslerine birlikte direniyoruz. Bunu da çok emniyetli ve tesirli bir biçimde yapıyoruz.” tabirlerini kullandı.
 
Üst