• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Almanya’da güç tasarrufu alanında yeni adımlar

admin

Administrator
Administrator
Almanya’da güç tasarrufu alanında yeni adımlar
Rusya-Ukrayna savaşının niye olduğu güç krizinde sıkıntı günler yaşayan Avrupa’da her geçen gün yeni tedbirler alınıyor.

Doğal gaz muhtaçlığının büyük çoğunluğunu Rusya’dan karşılayan Almanya, Rusya’ya uyguladığı ambargolar sebebiyle güç günler yaşıyor.

Isınmada 19 derece sınırı

İHA’nın haberine göre kış mevsiminin gelmesiyle mümkün olan her alanda güç tasarrufu tedbirleri uygulamaya başlayan Almanya’da kamu binaları, üniversiteler, kiliseler hatta federal meclis bile alınan kararlar gereği en çok 19 dereceye kadar ısıtılabiliyor.

Kimi kurumlarda bu sıcaklık daha da az olabiliyor.

Mecliste sıcak su akmıyor

Federal Güç Tasarrufu Yönetmeliğine göre Almanya’da kamusal alanlarda oda sıcaklığı 19 derece ile sonlandırılıyor. Şimdiye kadar bu alanlar için tavsiye edilen asgarî sıcaklık 20 dereceydi. Alman Federal Meclisi de (Bundestag) güç tasarrufunun uygulandığı noktalar içinde yer aldı.

Federal Meclis üyelerinin ofislerinde artık sıcak su da yok. Meclis odalarındaki bin 800 elektrikli su ısıtıcısı kapatıldı. Yalnızca tuvaletlerde ve ortak çay/kahve alanlarında sıcak suya erişim mümkün.

Kiliseler cemaate battaniye dağıtıyor

Kiliselerde bilhassa hayli soğuk geçen Aralık ayının birinci haftalarında, abir daha gelen cemaate battaniye dağıtılıyor. Kimi kiliselerde sıraların altına, sadece ayinden kısa bir süre evvel açılan elektrikli ısıtıcılar yerleştirildi.

Bazı kiliselerde ayinler esnasında sıcaklığın 15-16 derecelere kadar gerilediği, kimilerinde ise 5 dereceye kadar düştüğü belirtildi. bir daha bir fazlaca yerde üniversite öğrencileri atkı ve kabanlarıyla derslere girmek zorunda kalıyor.

Bazı öğrenciler derslere birliktelerinde sıcak su torbaları da getiriyor. Laboratuvarlarda ise kullanılmayan aygıtlar kapatılıyor.Demiryolları da tasarrufta

Alman Devlet Demiryolları şirketi Deutsche Bahn (DB) da tasarruf önlemlerine katıldı. Makinistler eğitim kurslarında yüzde 10’a varan güç tasarrufu yapmayı öğrendi.

Sistemin sürüş teklifleri ve makinistlerin etrafa hassas sürüş şekli ile güç tüketimi ortalama yüzde 10’a varan oranda azaltıldı. Örnek olarak, Münih Hamburg ortası seyahatte, makinistlerin süratli tren ile uzun ara nakliyeciliğinde bin 300 kilovatsaat elektrik tasarrufu yapabildikleri belirtildi.

Bu sayı Almanya’da ortalama bir hanenin bir yılda tükettiği kadar güce tekabül ediyor. Başşehir Berlin’de faaliyet gösteren banliyö trenleri de akşam seferlerini ve vagon sayısını azalttı.

Noel pazarı ışıklandırmaları azaltıldı

Enerji krizi, Aralık ayı sonuna kadar ülke genelinde kurulan binlerce Noel pazarlarını da etkiledi. Noel pazarları, bu yıl güç tasarrufu yapmak zorunda kaldı. Noel pazarlarındaki biroldukca organizatör ve satıcı, daha az ışıklandırma yaptı. Pazar yerlerinde kullanılan lambaların birçok tasarruflu LED ampullerle değiştirildi.

bir daha Noel pazarı ışıkları artık bir saat geç açılıyor ve bir saat erken kapatılıyor. Bilhassa Ku’damm’da klasik cadde ışıklandırması sorunu, esnaftan toplanan paralar ve bulunan sponsorlarla bir nebze olsun giderildi. Lakin artık Ku’damm’da da daha az ışık ile kısa periyodik aydınlatma yapılıyor.

Başkent Berlin’de Senato bu yıl Noel’de cadde ışıklandırmaları için bütçe ayırmayacağını açıklamıştı. Yeşiller Partisi milletvekili Renate Künast, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ellerimi ısıtmak için bir palto ve bir bardak sıcak su ile ofiste oturuyorum. Odanın 19 derece olduğundan şüpheliyim. Gelecek hafta bir battaniye, sıcak su torbası ve şapka ile geleceğim” demişti.
 
Üst