• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Almanya’da PUMA zırhlı işçi taşıyıcı siparişleri, sık arızalar niçiniyle durduruldu

admin

Administrator
Administrator
Almanya’da PUMA zırhlı işçi taşıyıcı siparişleri, sık arızalar niçiniyle durduruldu
Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Genel Müfettiş Eberhard Zorn, Silahlanmadan Sorumlu Devlet Bakanı Benedikt Zimmer, Savunma Bakanlığı temsilcileri ve Bundeswehr yetkilileri PUMA zırhlılarının durumunu ele almak için bir toplantı düzenledi. Sıkıntılar hakkında Bakan Lambrecht’e bilgi verilen görüşmede siparişlerin durdurulması sonucu çıktı.

“Birliklerimiz, sağlam ve istikrarlı silah sistemlerine güvenebilmeli”

İHA’Nın aktardığına bakılırsa; Savunma Bakanı Lambrecht, şimdilik PUMA siparişlerinin durdurulmasını ve aracın sağlam olduğu kanıtlanana kadar ikinci bir siparişin verilmemesini istediğini belirterek, “Parlamentodan gelen tenkitler büsbütün haklı. Birliklerimiz, savaşta sağlam ve istikrarlı silah sistemlerine güvenebilmelidir” ifadesini kullandı.


Tatbikatlarda devre dışı kaldılar

PUMA araçlarının Bundeswehr tatbikatları sırasında büsbütün devre dışı kaldığı ve 18 muharebe aracıyla yapılan eğitim sırasında harekat hazırlığının birkaç gün ortasında sıfıra düştüğü daha evvel basına yansımıştı. Hazırlanan rapora bakılırsa ise bilhassa yüksek teknolojili tankların elektronik aksamlarında ve aşınmış dişlilerde ezalar olduğu ortaya çıkmıştı.

Marder’ler bir daha kullanıma girecek

PUMA, Marder (Sansar) zırhlılarının yerini alan modernize edilmiş yeni jenerasyon işçi taşıcı zırhlılar olarak nitelendiriliyor. Alınan karar gereği PUMA’da görülen meşakkatler niçiniyle şimdilik Marder’lerin kullanmasına devam edilecek. Marder, bundan daha sonra NATO Mukabele Kuvvetinde Almanya’nın iştirakinde kullanılacak. Savunma Bakanlığı’na nazaran, 1 Ocak’tan itibaren NATO yükümlülükleri, Sansarların sayesinde yerine getirilecek.

PUMA’ların önümüzdeki yıl NATO Mukabele Kuvveti VJTF’ye (Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek nazaranv Kuvveti) katılması planlanıyordu. VJTF Süratli Reaksiyon Kuvveti’nin kuruluşu, Eylül 2014’te Galler’de yapılan NATO Zirvesi’nde alınan kararlara dayanıyor.

Kuvvet, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle başlayan Ukrayna krizine cevap olarak hazırlanan bir hareket planının modülü. VJTF, Rusya tarafınca tehdit edildiğini hisseden Doğu Avrupa’daki NATO müttefiklerini muhafazaya hizmet ediyor.
 
Üst