• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Arnavutluk, Bayraktar TB2 SİHA alım mutabakatını imzaladı

admin

Administrator
Administrator
Arnavutluk, Bayraktar TB2 SİHA alım mutabakatını imzaladı
Baykar Teknoloji tarafınca yerli ve ulusal imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 SİHA bir ülkeye daha ihraç edilecek.

Arnavutluk hükümeti ile Baykar Teknoloji içinde Bayraktar TB2 SİHA alımı için mutabakat imzalandı.

Arnavutluk ile Bayraktar TB2 SİHA alımı anlaşması

Başbakanlıkta düzenlenen imza merasimine Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kaan Atay, Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar ve Arnavutluk Savunma Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Törende konuşma yapan Başbakan Rama, “Başlamam gereken yerden başlayacağım” sözlerini kullanarak, SİHA’ların alım sürecinde kilit rol oynayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu.“Türkiye ile birebir tarafta olmaktan gurur duyuyoruz”

“Bayraktar İHA’lar kelam konusu olunca hepimiz biliyoruz ki yalnızca paran olması yetmiyor. Alım sırasında yükselmek için yetenekli olmak ve en değerlisi gerçek tarafta olmak gerekiyor”
tabirlerini kullanan Başbakan Rama, “Biz Türkiye Cumhuriyeti ve Recep Tayyip Erdoğan ile tıpkı tarafta ve stratejik ortak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

İki ülke, iki bakanlık ve iki ülkenin silahlı kuvvetleri için fazlaca hoş bir gün olduğuna değinen Başbakan Rama, Türkiye-Arnavutluk bağlarının gün geçtikçe daha güzele gittiğini ve bugün de en hoş noktada olduğuna vurgu yaptı.

Arnavutluk’a Baykar Teknoloji üzere yalnızca en uygun teknolojiyi getirmediklerini bununla birlikte yeni bir bilgi alanı getirdiklerini söyleyen Rama, bu muahedenin yalnızca İHA alımı ile hudutlu olmadığını hem de seçilecek 30 kişinin eğitimini de kapsadığını lisana getirdi.“İlk alımında gelecek olan parti 3 SİHA’dan oluşacak”

Başbakan Rama, “Eğitilecek 30 kişi NATO’ya dahil olan Kuçova Hava Üssü’nde yerleştirilecek denetim noktasında nazaranv alacaklar. Birinci alımında gelecek olan parti 3 SİHA’dan oluşacak ve her türlü bakılırsave hazır olacaklar. Umuyoruz ki hiç yaşanmaz, fakat inançlı olmayan bir vakitte yaşıyoruz ve ulusal tehditlere karşı her vakitte kullanılabilecekler” dedi.

Söz konusu İHA’ların sivil maksatlı da kullanılabileceğini söyleyen Rama, “Trafiği izleyeceğiz. Aranan şahısları izleyeceğiz. Uyuşturucu ekimine karşı uğraşta ve orman yangınların denetiminde kullanacağız” dedi.“Ülkemizin pahalı dostu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek az kalır”

Başbakan Rama, “Kadim dostum, ülkemizin ve toplumumuzun kıymetli dostu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek az kalır. beraberinde Türkiye Savunma Bakanı’na da teşekkür ediyoruz. Zira bu muahedenin yasal ve ödeme kısmı için gerekli kanalları hazırlamak onsuz hayli sıkıntı olurdu” dedi.

“Aramızda 100 yıl evvel imzalanan ebedi dostluk mutabakatımız var”

İHA’nın haberine bakılırsa, Baykar Teknoloji CEO’su Bayraktar ise yaptığı konuşmada, iki ülke içindeki uzun ve dostça bağlarına değinerek, “Aramızda 100 yıl evvel imzalanan ebedi dostluk muahedemiz var ve hala stratejik paydaşlık muahedemiz da mevcut” dedi.

Bayraktar, “Bu teknoloji kendini göstermiş bir teknoloji ve envanterlerde olması gereken epeyce kıymetli bir öge. Bu teknoloji yalnızca savaşta değil barışta da kullanılması gereken bir teknoloji. Bu teknoloji iki ülke içindeki münasebetlerde yeni bir çağ açmasını ve Arnavutluk bağımsızlığını ile toplumunu müdafaasını umuyorum” diye konuştu.

Arnavutluk Savunma Bakanı Peleshi ise, Türkiye’nin son senelerda Arnavutluk ordusuna vermiş olduğu takviyeden dolayı teşekkür ederek, mutabakat ile Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin kabiliyetlerinin artacağına inandığını tabir etti.
 
Üst