• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Avrupa Parlamentosu, AB Komitesine dava açmaya hazırlanıyor

admin

Administrator
Administrator
Avrupa Parlamentosu, AB Komitesine dava açmaya hazırlanıyor
Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri David Sassoli, parlamentodaki siyasi kümelerin liderleriyle yaptığı toplantıdan daha sonra, “Hukukun üstünlüğünü ihlal eden AB ülkeleri AB fonlarını almamalıdır. Bunun için bir düzeneğimiz var lakin AB Komitesi bunu kullanmıyor. Bu niçinle kuralların uygulanmasının sağlanması emeliyle servislerimizden AB Kuruluna dava açmaya hazırlanmalarını istedim.” açıklamasını yaptı.

Sassoli, “AB, demokrasi ve hukukun üstünlüğü prensipleri üzerine inşa edilmiş bir topluluktur. Bu prensipler bir üye ülkede tehdit altındaysa AB bunları korumak için harekete geçmelidir.” dedi.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN TEHDİT ALTINDA OLDUĞU ÜYE ÜLKELERE ÖDEME DURDURULACAK

Parlamentonun ilgili servislerine dava açılması için hazırlık yapmaları talimatı veren Sassoli, bu maksatla yazdığı yazıda AB Komitesinin gerekli önlemleri alması halinde yasal sürecin geri çekilmesini istedi.

AP’de Aralık 2020’de kabul edilen yasal düzenleme, hukukun üstünlüğünün tehdit altında olduğu üye ülkelerin AB bütçesinden alacağı ödemeleri AB’nin durdurmasına müsaade veriyor.


AÇIKLAMADA ÜLKELER BELİRTİLMEDİ

AP Yasal İşler Komitesi, AB fonlarından yararlanmayı Birlik hukukuna uyma kaidesine bağlayan düzenlemeyi uygulamaya koymaması niçiniyle Sassoli’nin AB Kuruluna karşı yasal süreç başlatmasını öngoren tavsiye sonucunı geçen hafta almıştı.

Sassoli, açıklamasında hukukun üstünlüğü unsurunun hangi ülkelerde tehdit altında olduğunu belirtmedi. Fakat Sassoli’nin AP’nin ilgili servislerine gönderdiği mektubunda Polonya ve Macaristan’ın isimleri zikredildi.


AB’NİN POLONYA VE MACARİSTAN’A TENKİTLERİ

Üye ülkeler Polonya ve Macaristan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü üzere prensiplerde gerileme olduğu sebebi öne sürülerek bir müddetdir AB tarafınca eleştiriliyordu.

AB Komitesi, Polonya ve Macaristan’da bilhassa yargı bağımsızlığı üzere demokratik standartların aşındığını belirterek bu ülkelerin durumu düzeltmemesi halinde “yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini” bildirmişti.

Temmuzda açıklanan “Hukukun Üstünlüğü 2021” raporunda Polonya’da son 6 yıldaki ıslahatlarla yargı sistemi üzerinde hükümetin etkisinin arttığı eleştirisi yapılmıştı. Son olarak Polonya Anayasa Mahkemesinin “ulusal maddelerin birtakım alanlarda AB hukukundan üstün olduğuna” yönelik sonucu AB tarafınca eleştiriliyor.


AB KOMİTESİ POLONYA’YA YASAL SÜREÇ BAŞLATMIŞTI

AB idaresi, AB maddelerinin ulusal kanunların üzerinde olduğunu, AB Adalet Divanının kararlarının üye ülkeler için bağlayıcı olduğunu vurguluyor.

Macaristan ise yolsuzlukla gayret yetersiz kalan önlemler konusunda Hukukun Üstünlüğü raporunda eleştirilmiş, Macaristan’da medyada çoğulculuğun tehlike altında olduğu söz edilmişti.

AB Komitesi ayrıyeten Polonya ve Macaristan hakkında eşcinsellerin haklarına hürmet gösterilmediği nedeni öne sürülerek yasal süreç başlatmıştı.

Haziran sonunda yapılan AB Başkanlar Tepesi’nde Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bu ülkede çıkarılan ve eşcinselliğe teşvik eden içeriklere erişimi yasaklayan yahut sınırlayan yasa niçiniyle birtakım ülkelerin başkanları tarafınca ağır biçimde eleştirilmişti.
 
Üst