• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Belçikalı ekonomist: Belçika halkının yüzde 40’ı yoksulluk hududunun altına düşecek

admin

Administrator
Administrator
Belçikalı ekonomist: Belçika halkının yüzde 40’ı yoksulluk hududunun altına düşecek
Belçika’da ünlü bir ekonomist tarafınca yapılan tahlil, ülke gündemine oturdu.

Belçikalı ünlü ekonomist Bruno Colmant katıldığı bir televizyon programında, Rusya-Ukrayna Savaşı niçiniyle patlak veren güç krizi niçiniyle Belçika halkının yüzde 40’ının yoksulluk hududunun altına düşeceğini öne sürdü.

“2008 yılında yaşanan derin krizin gibisi ayrıntılar görüyorum”

Bruno Colmant, “İçinden geçtiğimiz güç krizi Covid krizinden epeyce daha büyük bir kriz. 2008’de borsayı yönetiyordum. Şimdilerde yaşananları gördükçe tıpkı 2008 yılında yaşanan derin krizin gibisi ayrıntılar görüyorum ve tıpkı kaygıyı yaşıyorum. Bu durumda toplumsal devlet yaşayabilir mi?” dedi.

“Tespit yapmak yetmez, tahlil üretilmeli”

Büyük bir toplumsal faciaya yanlışsız gidildiğini söyleyen Colmant, devletlerin vatandaşları için tahliller üretebileceğini belirterek, “2008 yılında nasıl bankalar kurtarıldı ise artık de benzeri bir teşebbüs halk için yapılmalı.” dedi.

Colmant, güç fiyatlarına tavan fiyat konulması ve halkın mali bakımdan indirimler yoluyla desteklenmesinin bir tahlil getireceğini tabir etti.

Belçika’da epeyce sayıda iflas olacak

Mevcut güç krizinin yanlışsız yönetilmemesi durumunda önemli toplumsal tehlikelerin ortaya çıkabileceğini belirten Colmant, Belçika’da fazlaca sayıda şirketin iflas edeceğini öne sürdü.

“Belçika halkının yüzde 40’ı yoksulluk sonunun altına düşecek”

İHA’nın haberine nazaran; bu süreçte Belçika halkına gerekli takviyenin sağlanmaması durumuna değinen Colmant, “Muhtemel dev bir toplumsal facianın eşiğindeyiz. bu biçimde giderse Belçika halkının yüzde 40’ı yoksulluk sonunun altına düşecek.” dedi.