• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Bilal Yagi, Lübnan’ın Selçuk Bayraktar’ı olmak istiyor

admin

Administrator
Administrator
Bilal Yagi, Lübnan’ın Selçuk Bayraktar’ı olmak istiyor
Türkiye’de yerli ve ulusal imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, hudut ötesi terör operasyonlarının yanı sıra, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da oyun değiştirici bir rol üstlendi.

SİHA’ların üstün başarısı tüm dünyanın dikkatini çekerken, Lübnan’daki Trablusşam Bilim Enstitüsü Elektromekanik Kısmı öğrencisi Bilal Yagi, kendisine örnek aldığı Selçuk Bayraktar ile tanışmak ve teknoloji alanında değerli işler başarmak istediğini belirtti.

BAYRAKTAR’IN BİRİNCİ İHA UÇURMA DENEMESİ GÖRÜNTÜSÜNÜ İZLEDİ

Lübnan’ın kuzeyindeki yarım milyon nüfuslu Trablusşam kentine bağlı küçük bir köyde yaşayan ve sekiz çocuklu bir ailenin oğlu olan Yagi, küçük yaştan itibaren teknolojiye merak sardığını söz etti.

Portakal ve zeytin ağaçlarıyla çevrili köyünde açıklama yapan Yagi, TEKNOFEST İdare Şurası Lideri Bayraktar’ın 17 yaşındayken birinci İHA uçurma denemesi görüntüsünü izlediğinde ve Azerbaycan toprağı Karabağ’ın işgalden kurtarılmasında Bayraktar SİHA’ların oynadığı belirleyici rolden çok etkilendiğini söylemiş oldu.

“KENDİME ÖRNEK ALDIM”

Azerbaycan ve Ermenistan içinde Eylül 2020’de başlayan Karabağ Savaşı’ndan manzaraları de izlediğini tabir eden Yagi, şu biçimde devam etti:

“O esnada Türkiye’deki Selçuk Bayraktar’ın birinci İHA projesi için çektiği manzaraya rastladım. Kendisinin de başlangıçta küçük bir uçakla işe başladığını fark ettim. Bayraktar, bugün maşallah tüm dünyada meşhur ve tanınan biri. Ben de onun bu fikrini ve projeye küçük bir İHA ile başlamasını kendime örnek aldım.”

FİKİRLERİYLE İLGİLİ YARDIM ALAMADI

İnsansız hava aracından evvel elektrikli araç üzerinde çalıştığını söyleyen 26 yaşındaki Yagi, araç için sahip olduğu fikirleri etrafındaki birfazlaca şahısla paylaştığını lakin kimseden yardım alamadığını lisana getirdi.

Lübnanlı genç, araç projesinin biraz külfetli olduğu kanaatine vardıktan daha sonra “masrafı az ve tesir alanı daha yüksek” halinde tanımladığı İHA’lar üzerine baş yormaya başladığını belirtti.

“ÜSTAT SELÇUK BAYRAKTAR’IN ÖĞRENCİSİ OLMAYI ÇOK İSTERİM”

birebir vakitte küçük İHA’ların geliştirilmesi konusunda da Lübnan’dan takviye bulamadığını söz eden Yagi, “Ancak bir daha pes etmedim. Küçük ve ucuz bir İHA aldım ve onu Bayraktar uçak modeline benzetmeye çalıştım. ondan sonrasında birebir fikirle yola çıkarak, küçük insansız bot modelini geliştirdim. Suda sıkıntısız çalışan bir bot modelini başarılı bir biçimde test ettim. Çok şükür hem İHA hem bot İHA’sının geliştirilmesinde başarılı oldum.” dedi.

“İNŞALLAH LÜBNAN’IN SELÇUK BAYRAKTAR’I OLURUM”

Bu mevzuda Türkiye’nin kendisine yardım etmesi yahut projelerini tamamlamak için fon sağlaması temennisinde bulunan Yagi, “İnşallah Lübnan’ın Selçuk Bayraktar’ı olurum. Sonuçta her şey imkanlara bağlı. Burada imkanlarımız yok. İnşallah Türkiye benim sesimi duyar.” sözlerini kullandı.

“ÜSTAT SELÇUK BAYRAKTAR’IN ÖĞRENCİSİ OLMAYI ÇOK İSTERİM”

Yagi, kendisinden ilham aldığı mühendis Bayraktar ile ilgili olarak “Üstat Selçuk Bayraktar’ı görmek ve onun öğrencisi olmayı da hayli isterim, onunla bu projede çalışmak isterim.” diyerek temennisini lisana getirdi.

Geliştirmeyi hedeflediği İHA’ların ziraat ve yangın söndürme üzere alanlarda da kullanılabileceğini vurgulayan Yagi, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Bu yıl Lübnan’da orman yangınları meydana geldi. Yangınların söndürülmesi konusunda devlet epeyce yetersiz kaldı. Bayraktar üzere İHA’lar geliştirip yangın söndürmede kullanabiliriz. Birebir biçimde ziraat kesiminde de kullanılabilir.”