• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Bosnalı kız kardeşler farklı dekore ettikleri hobbit meskenler inşa ediyor

admin

Administrator
Administrator
Bosnalı kız kardeşler farklı dekore ettikleri hobbit meskenler inşa ediyor
Bosna Hersek’in orta bölümlerindeki Kresevo’da, “hobbit evleri” olarak bilinen toprağa gömülü ve değişik mimarisiyle dikkat çeken konutlar, yaz aylarında ziyaretçilere kapılarını açacak.

Kresevo’yu tanıtmak istiyorlar

Dünyaca ünlü muharrir J.R.R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya cihanında bir ırk olan Hobbitlerin yaşadığı yerler olarak resmedilen hobbit meskenlerinin dekorasyonu, Bosnalı dört kız kardeş tarafınca yapılıyor.

Bosna Hersek’te doğdukları Kresevo’yu tanıtmak isteyen kız kardeşler, beş konuttan oluşan bir hobbit köyü kurarak hem turizme katkı sağlamayı tıpkı vakitte turistlere alışılmışın haricinde bir tecrübe sunmayı hedefliyor.

Hobbit meskeni fikrini ortaya atan Marija Milicevic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jeoloji mühendisi olduğunu tabir ederek toprağın ortasından “gülümseyen” evlerin çizim ve imalinde en büyük dayanağı aile ve kız kardeşlerinden aldığını söylemiş oldu.


Her kız kardeş bir mesken dekore ediyor

Kız kardeşlerden her birinin bir konutu alarak istediği biçimde dekore ettiğini aktaran Marija, iki meskenin tamamlandığını, kalan üç meskenin de bitmek üzere olduğunu söz etti.

Marija, farklı ülkelere gitmek ve sıradışı yerlerde konaklamaya olan ilgisi niçiniyle bu stil bir yer yapmak istediğini belirterek “Farklı bir şey yapmak istedik. Aklımıza bu konutlar geldi. Yeni Zelanda’ya yapılan hobbit meskenlerini örnek aldık fakat her meskene Kresevo ruhunu yansıtmak istedik.” dedi.

Hobbit konutlarını yapmaya şubatta başladıklarına işaret eden Marija, çalışmaların ilkbahar aylarına kadar biteceğini belirtti.

Marija, kendi yaptığı hobbit evine “Ober” ismini verdiğini söyleyerek “İsmi, bir vakit içinder cıva çıkartılan Ober Mağarası’ndan esinlenerek verdim. Konuttaki tüm ayrıntılar da cıva ile kontaklı. Tavanı da mağara tavanına benzeri yaptık.” diye konuştu.

Bir meskenin dekorasyonunu ebeveynlerine bırakmaya karar verdiklerini söz eden Marija, hobbit meskenlerine ilginin giderek artığını, hobbitleri sevenlerin bu meskenleri ziyaret ettiğini lisana getirdi.


“İnsanları geçmişe gdolayıyoruz”

Mimar olan bir başka kız kardeş Milijana Milicevic, konutuna “Ihlamur” adını verdiğini belirterek ıhlamurun keyifli bir çocukluk ve tabiatla özdeşleşen bir bitki olduğunu söylemiş oldu.

Mesleği gereği meskenlerin çizim basamağını üstlendiğini tabir eden Milijana, toprağa gömülü konut yapmanın güç bir iş olduğunu belirtti.

Milijana, insanların son dönemde “farklı” olana ilgi duyduğuna işaret ederek “İnsanları geçmişe gdolayıyoruz. Kendi mahremiyetleri de oluyor.” dedi.

AA’nın haberine bakılırsa, Hobbit meskenlerinin inşasında çalışan ustaların projeye fazlaca şaşırdığını anlatan Milijana, “Özellikle daire biçimindeki ahşap kapıyı yapmak çok enteresandı zira bu vakte kadar buralarda hiç yapılmamıştı.” diye konuştu.

Üçüncü kız kardeş Vedrana Milicevic de tarihte Bosna kraliçelerinden Katarina’nın yaşadığı kenti örnek alarak hobbit meskeni inşa ederken, Valentina Millicevic ise dağ üslubunda bir dekorasyon tasarlıyor.
 
Üst