• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Bulgaristan Başbakanı Petkov, maaşını Ukrayna’ya bağışladı

admin

Administrator
Administrator
Bulgaristan Başbakanı Petkov, maaşını Ukrayna’ya bağışladı
Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Ukrayna’ya silah sağlanması için maaş bağışında bulundu.

Petkov, toplumsal medyadaki paylaşımında, “Ukrayna’ya silah yardımı yapılması siyasi ve toplumsal bir karar birliğine bağlıdır.” dedi.

“Toplumda uç görüşler paylaşılıyor”

Paylaşımının devamında Petkov, “Toplumda bu hususta uç görüşler paylaşılıyor. Artık bu enerjiyi gerçek faaliyetlere dönüştürmek lazım.” sözlerini kullandı.

Ukrayna’ya silah gönderen biroldukça Avrupa ülkesinin ismini sayan Petkov, Bulgaristan’daki birtakım tasaların tersine, Rusya’nın bu ülkelere savaş açmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Söz söylemek kolay, iş yapmak zor”

“Ukrayna’ya hakikaten yardım etmek isteyen her bir Bulgaristan vatandaşını benim üzere bir maaşını bağışlamaya çağırıyorum. Kelam söylemek kolay, iş yapmak zordur.”

Bağışın dekontunu paylaştı

“Sosyal medyadaki yiğit paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek takviyeye dönüşmeli.” tabirini kullanan Peykov, yaptığı bağışın banka dekontunu da paylaştı.

Ukrayna’ya silah yardımı tartışması

Bu ortada, Bulgaristan hükümetini oluşturan 4 siyasi gücün başkanları, parlamento sonucuna bağlı olması gereken Ukrayna’ya silah yardımının yollanmasına ait görüş birliği sağlamak üzere toplantı yapacak.

AA’nın haberine göre; Petkov, koalisyon ortaklarının temsilcileri ile yarın Kiev’e yapacağı ziyaret öncesi koalisyonun birliği için kritik hale gelen bu mevzuda görüş birliği sağlanmasını istediğini bildirmişti.

“Koalisyondan ayrılırız” tehdidi

Koalisyon ortaklarından komünist kökenli ve Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Ukrayna’ya silah gönderilmesine katiyetle karşı çıkıyor.

Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı olan BSP’nin başkanı Korneliya Ninova, Rusya’ya yaptırımların uygulanmasına da karşı çıkarak, “Ukrayna’ya tek bir Bulgar mermisinin yollanması durumunda biz koalisyondan ayrılacağız.” demişti.