• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Dünya nüfusunun yüzde 3,6’sı göçmen pozisyonunda

admin

Administrator
Administrator
Dünya nüfusunun yüzde 3,6’sı göçmen pozisyonunda
Birleşmiş Milletlerce (BM) ilan edilen “18 Aralık Memleketler arası Göçmenler Günü”, her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

BM Memleketler arası Göç Örgütünün 2022 Dünya Göç Raporundan (IOM) derlediği bilgilere göre, 2020 prestijiyle dünya genelinde 281 milyon göçmen bulunuyor. bundan evvelki yıla bakılırsa yüzde 3,5 artış gösteren göçmen nüfusunun 135 milyonu bayan ve 146 milyonu ise erkek.

Dünya çapında 1970’te 84 milyon ve 1990’da 153 milyon göçmen olduğu kaydedilirken, milletlerarası göçmen sayısı son 50 yılda 3 kattan fazla artış gösterdi.

Öte yandan, ülke içerisinde göç edenlerin sayısı ülke dışına çıkanlardan hayli daha yüksek düzeylerde bulunuyor.


Kimi savaş, kimi de doğal afet yüzünden göçmen oluyor

AA’nın haberine nazaran; Avrupa memleketler arası göçmenlerin varış noktalarının başında geliyor
İnsanların büyük çoğunluğu iş, aile ve eğitim sebepleriyle memleketler arası göçe başvuruyor. Bu şahısların bir kısmı konutlarını ve ülkelerini çatışma, zulüm, doğal afet, bir kısmı da çeşitli trajik olaylar niçiniyle terk etmek zorunda kalıyor.

Göçmenler, en epey Avrupa (87 milyon) ve Asya (86 milyon) kıtalarında yaşıyor. Bu iki bölge, dünya genelindeki göçmenlerin yüzde 61’ine konut sahipliği yapıyor.
Bu bölgeleri, global bazda göçmenlerin yüzde 20,9’unun bulunduğu Kuzey Amerika ve yüzde 9 ile Afrika takip ediyor.

Uluslararası göçmenlerin sayısının iki kattan fazla arttığı (yaklaşık 7 milyondan 15 milyona) Latin Amerika ve Karayipler bölgesi de memleketler arası göçmenlerin en yüksek artış oranına sahip bölgesi pozisyonunda.

Okyanusya’da ise 9 milyon milletlerarası göçmen yaşarken, bu kıtadakiler tüm göçmenlerin yaklaşık yüzde 3,3’ünü oluşturuyor.


Erkek göçmen emekçi sayısı, bayanlardan daha fazla

2019’da dünya çapında yaklaşık 169 milyon göçmen emekçi bulunurken bu, global göçmenlerin yaklaşık üçte ikisini (yüzde 62) oluşturuyor. Dünya çapındaki göçmenlerin yüzde 78’i çalışma çağında (15-64 yaş) bulunuyor.

Bunun yanı sıra 2019’da 98,9 milyon olan erkek göçmen çalışanların sayısı, bayan göçmenleri (70,1 milyon) geride bıraktı.

Öte yandan, göçmen emekçilerin yüzde 67’si (113,9 milyon kişi) yüksek gelirli ülkelerde ikamet ederken, 49 milyon göçmen personel (yüzde 29) orta gelirli ve 6,1 milyon personel de (yüzde 3,6) düşük gelirli ülkelerde yaşıyor.

2013-2019 senelerında yüksek gelirli ülkeler, göçmen çalışanlarda yavaşça bir düşüş yaşarken (yüzde 74,7’den yüzde 67,4’e), en yüksek artış ise üst orta gelirli ülkelerde (yüzde 11,7’den yüzde 19,5’e) gerçekleşti.

Tüm göçmen personellerin 102,4 milyonu (yüzde 61’i) Kuzey Amerika, Arap ülkeleri ve Kuzey, Güney ve Batı Avrupa olmak üzere üç bölgede ikamet ediyor.


Hindistan “en çok gelir elde eden ülke” olmaya devam ediyor

Daha yüksek gelir, tahsil ve güvenlik telaşları üzere çeşitli münasebetlerle öteki bir ülkeye göç etmeyi yeğleyen göçmenler, kendi ülkelerine 2019’da yaklaşık 702 milyar dolar gönderdi.

Bu göçmenler, kendi ülkelerine en epeyce ABD (68 milyar dolar), Birleşik Arap Emirlikleri (43,24 milyar dolar), Suudi Arabistan (34,60 milyar dolar) ve İsviçre’den (27,96 milyar dolar) para transfer etti.

Yurt haricinde yaşayan göçmen nüfustan 2020’de en hayli gelir elde eden ülkelerin başında ise Hindistan (83,15 milyar dolar), Çin (59,51 milyar dolar), Meksika (42,88 milyar dolar), Filipinler (34,91 milyar dolar) ve Mısır (29,60 milyar dolar) yer alıyor.


Dünyada 89,4 milyon yerinden edilmiş insan var

Son bilgilere bakılırsa, dünya çapında 2020’nin sonu prestijiyle 89,4 milyon insan da yerinden edilmiş durumda yaşıyor.

Bunların 26,4 milyonunu mülteciler, 4,1 milyonunu sığınmacılar, 3,9 milyonunu yerlerinden edilmiş Venezuelalılar ve 55 milyonunu da ülke ortasında yerinden edilmiş bireyler oluşturuyor.

Çatışma ve şiddet niçiniyle yerinden edilmiş bireylerin birden fazla, Orta Doğu ve Sahra Altı Afrika’da yaşıyor.

Ayrıca, 2020’nin sonu prestijiyle ülke ortasında yerinden edilen insan sayısının her zamankinden daha fazla olduğu varsayım ediliyor.


Mültecilerin sayısı rekor seviyede

Dünya çapında 2020’nin sonu prestijiyle 26,4 milyon mülteci bulunuyor. Bunun yanı sıra mülteci nüfusunun yıllık büyüme suratı 2012’den bu yana yavaşlamış olsa da mültecilerin sayısı rekor düzeyde seyrediyor.

2020’nin sonunda, 18 yaşın altındakiler mülteci nüfusunun yaklaşık yüzde 38’ini oluştururken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) yetkisi altındaki mülteciler içinde birinci 10 menşe ülke (Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Somali, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Eritre ve Burundi) toplam mülteci nüfusunun yüzde 80’inden çoksını oluşturuyor.

Suriye’de iç savaş niçiniyle ülkeden göç eden mültecilerin sayısı yaklaşık 6,7 milyona ulaşırken, bundan evvelki yıla göre yaklaşık 100 bin artış oldu.
Öte yandan 2020’de Türkiye arka arda beşinci defa, birden fazla Suriyeli olmak üzere 3,6 milyondan fazla mülteciyle, dünyanın en çok mülteciye mesken sahipliği yapan ülkesi oldu.


Küresel Göç Sözleşmesi

Fas’ın Marakeş kentinde 10-11 Aralık 2018’de düzenlenen ve 164 ülkenin katıldığı memleketler arası konferansta imzalanan “BM Global Göç Sözleşmesi”, ülkelerin çoğunluğunun oyuyla kabul edilmişti.

Uluslararası göçün düzenlenmesi için hazırlanan mukavele, yasal göç, göçmen hakları ve insan kaçakçılığıyla çaba üzere konularda dünya çapında paydaşlık tabanı oluşturmayı amaçlıyor.

Sözleşme, insan hakları ve ulusal egemenlik başta olmak üzere ülkelerin göçle başa çıkmasına yardımcı olmayı ve göçmenlerin topluma entegrasyonu üzere mevzuları kapsıyor.

Toplamda 23 maksadın yer aldığı kontratla, devletler ortası işbirliğiyle ülkelerin egemenlik hakları da dikkate alınarak göçün yasal, inançlı ve düzgün hale getirilmesi amaçlanıyor.

Dünya genelinde ABD, Avustralya, Şili ve Brezilya’nın yanı sıra “egemenliğini ihlal ettiği” sebebi öne sürülerek 8 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke de kelam konusu mutabakatı imzalamamıştı.
 
Üst