• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Donald Trump’tan Kongre baskınıyla ilgili dokümanların gizlenmesi için dava

admin

Administrator
Administrator
Donald Trump’tan Kongre baskınıyla ilgili dokümanların gizlenmesi için dava
ABD’de başkanlık değişimi öncvesi 6 Ocak’ta yaşanan kanlı Kongre baskını soruşturması devam ediyor.

Bu kapsamda Eski Lider Donald Trump

TRUMP DAVA AÇTI: ‘BELGELER KAPALI KALSIN’

Dava belgesinde Kongre baskını özel komitesinin kayıtları talep etmesi, “Trump idaresinin Anayasa’ya muhalif biçimde soruşturulması için tasarlanan ve Biden tarafınca açıkça desteklenen rahatsız edici ve yasa dışı bir balık avı” olarak nitelendirildi.

Komitenin kelam konusu kayıtları istemek için geçerli yasal bir sebebi olmadığı söz dilen dava dilekçesinde, kayıtların büyük kısmının yürütme ayrıcalıkları kapsamında müdafaa altında olduğu savunuldu.

“SORUŞTURMAYI ENGELLEME GİRİŞİMİ”

Beyaz Saray sözcüsü Michael Gwin, “Anayasal yürütme ayrıcalıkları, Anayasa’yı devreden çıkarma teşebbüslerine ilişkin ayrıntıları gizlemekte kullanılamaz.” değerlendirmesinde bulunurken Kongre baskını özel komitesi, davayı “soruşturmayı geciktirme ve engelleme girişimi” olarak nitelendirdi.

ABD’de liderin yürütme ayrıcalıkları kapsamında kimi kayıtları zımnî tutma hakkı bulunurken bu yetkinin eski liderler tarafınca kullanılıp kullanılamayacağı tartışılıyor.


TRUMP’IN DANIŞMANI SUÇLANIYOR

Öte yandan özel komitenin, soruşturma kapsamında söz vermeyi reddeden Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon’ı, Kongreyi tahkir ile suçlayacağı bildirildi.

Uzmanlar, ABD kanunlarına nazaran Kongreyi tahkir kabahatini işleyen bireylerin bir ila 12 ay mahpus cezası alabildiğini, lakin bu karmaşık ve güçlü sürecin nadiren cezayla sonuçlandığını belirtti.

Bunun için Bannon’ın soruşturmada söz vermeyerek Kongreyi tahkir ettiğine dair raporunun komiteden çıkmasından daha sonra Temsilciler Meclisince onaylanması, akabinde Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi tarafınca Columbia Bölgesi Savcılığına sunulması gerektiği bildirildi.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Kongre baskını özel komitesi; eylül ayı sonunda, Trump idaresinde vazifeli eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, bağlantıdan sorumlu eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Daniel Scavino, eski Savunma Bakanlığı yetkilisi Kashyap Patel ve Trump‘ın eski danışmanı Stephen Bannon’dan, 14 ve 15 Ekim’de Kongre baskını ve darbe teşebbüsü argümanları ile ilgili söz vermelerinin talep edildiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine Trump‘ın avukatlarının dört eski çalışana bir mektup yazarak Trump ile bağlantılarının ve ilgili dokümanların yürütme ayrıcalıkları niçiniyle kamuya açıklanmaması gerektiğini bildirdikleri tez edilmişti.

Bannon’ın avukatı, komiteye yazdığı mektupta, komitenin yürütme ayrıcalıkları konusunda Trump ile uzlaşmaya varmadan yahut hususla ilgili bir mahkeme sonucu olmadan müvekkilinin tabir vermeyeceğini belirtmişti.
 
Üst