• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Donald Trump: Colin Powell, Irak’ta epeyce yanılgı yaptı

admin

Administrator
Administrator
Donald Trump: Colin Powell, Irak’ta epeyce yanılgı yaptı
Irak’ın işgali periyodunda ortaya attığı tezlerle konuşulan ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın vefatının akabinde Donald Trump’tan açıklama geldi.

ABD’nin eski Lideri Trump, yazılı açıklamasında, Powell’a sahip çıkılmasını eleştirdi.

“POWELL İLE YILDIZIM BARIŞMADI”

Trump, hem de ülkenin eski Genelkurmay Lideri olan Powell için yayınladığı taziye bildirisinde medyaya, Powell’a öldükten daha sonra “fazlaca iyi” davrandığı konusunda reaksiyon gösterdi.

Powell ile başkanlığı devrinde yıldızının pek barışmadığını belirten Trump, kendisine makus davrandıklarını savunduğu ve “Fake News (Yalancı Basın)” olarak nitelendirdiği medyaya yüklendi.


“SÖZDE KİTLE İMHA SİLAHLARINI SAVUNDU”

Trump, “Yalancı basının, Irak’ta büyük yanılgılar yapan ve buradaki kelamda kitle imha silahlarını savunmasıyla akıllara kazınan Colin Powell’a, mevtinde bu kadar yeterli davrandığını görmek eksiksiz. Umarım bir gün bana da birebirini yaparlar.” sözünü kullandı.

“SÖZDE CUMHURİYETÇİ, ÇOK KUSUR YAPTI”

Powell’ı “klasik bir kelamda Cumhuriyetçi” olarak nitelendiren Trump, “Powell epey yanılgı yaptı ancak her neyse huzur ortasında uyusun!” kelamlarıyla bildirisine son verdi.


COLIN POWELL KİMDİR

ABD’nin New York eyaletinde 5 Nisan 1937’de Jamaikalı göçmen bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Powell, New York kentinin Harlem ve South Bronx bölgelerinde büyüdü ve City College of New York’ta okudu.

Mezun olduktan daha sonra orduya giren ve Vietnam’da da bulunan Powell, birinci siyasi misyonuna 1972’de Beyaz Saray üyesi olarak başladı.

KÖRFEZ SAVAŞI’NI PLANLAYAN GRUPTAYDI

1989’da devrin ABD Lideri George Bush tarafınca Genelkurmay Başkanlığına aday gösterilen Powell, bu nazaranvinde Panama’nın işgali, Çöl Kalkanı ve Çöl Fırtınası operasyonlarının yanı sıra Körfez Savaşı’nın planlanmasında öncü rol oynadı.

George W. Bush devrinde 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak yemin eden Powell’ın dört yıllık bakılırsav müddetinin çoğunluğu 11 Eylül hücumlarının daha sonrasından oluştu.


HAFIZALARA KAZINAN KONUŞMASI

2003’teki Irak Savaşı’ndan evvel BM Güvenlik Kurulu’nda yaptığı konuşmayla hafızalara kazınan Powell, Konsey’in 1441 sayılı sonucuna atıfta bulunarak Irak’ın kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini belirtmişti.

Powell, konuşmasında “Irak’ın terörizme karışması hakkında Washington idaresinin bildiklerini” Kurul ile paylaşmış, çabucak sonrasında bu konuşmadan utanç duyduğu açıklamasını yapmıştı.

KORONAVİRÜSTEN ÖLDÜ

26 Ocak 2005’e kadar dışişleri bakanlığı yapan Powell, koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar niçiniyle 18 Ekim’de hayatını kaybetti.
 
Üst