• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Europol’den uydurma ilaç operasyonları: 349 gözaltı

admin

Administrator
Administrator
Europol’den uydurma ilaç operasyonları: 349 gözaltı
Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol’den yapılan yazılı açıklamada, Nisan-Ekim 2022 içinde uydurma ilaç ve doping unsuru üreten 59 kabahat örgütüne yönelik operasyonlarda 349 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Piyasa bedeli 40 milyon eurodan fazla

Operasyonlarda, piyasa kıymeti 40 milyon eurodan fazla olan 10,5 milyondan fazla düzmece ilaç ve doping hususuna el konulduğu kaydedildi.


İlaçların üretildiği 10 kaçak laboratuvarın kapatıldığı operasyonlarda ayrıyeten 1 milyon geçersiz Kovid-19 testinin ele geçirildiği aktarıldı.


195 isimli soruşturma

AA’nın haberine göre; Avrupa Kaçakçılıkla Çaba Ofisi (OLAF), Dünya Dopingle Gayret Ajansı (WADA) ve Dünya Gümrük Örgütünün (WCO) de dayanak verdiği operasyonlarda, 19 AB üyesi ülkenin güvenlik güçlerinin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kolombiya, Gürcistan, İzlanda, Kuzey Makedonya, Sırbistan, İsviçre ve ABD güvenlik ünitelerinin de yer aldığı ve bu ülkelerde 195 isimli soruşturmanın yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.


Sahte ilaçların Avrupa’da giderek artan toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Europol, kelam konusu hatanın işlenmesiyle elde edilen gelirin uyuşturucu ticaretinden elde edilene yakın olduğuna dikkati çekti.
 
Üst