• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Fransız tarihçi Jean-Pierre Filiu, Emmanuel Macron’un Mağrip’teki Türkiye takıntısını yazdı

admin

Administrator
Administrator
Fransız tarihçi Jean-Pierre Filiu, Emmanuel Macron’un Mağrip’teki Türkiye takıntısını yazdı
Fransız Tarihçi ve Orta Doğu Uzmanı Jean-Pierre Filiu, Le Monde gazetesine “Fransa’nın Mağrip’te Türkiye’ye yönelik garip takıntısı” başlıklı bir yazı yazdı.

Yazıda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Mağrip’teki Fransız tesirine yönelen en önemli tehdidin Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğunu unuttuğunu belirten Filiu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a daha fazla odaklanıldığını yazdı.

Filiu, mevzuya ait olarak, “Cumhurbaşkanı Macron, Mağrip hakkındaki açıklamalarında yalnızca Türkiye’yi maksat alıyor. meğer Rusya ve BAE, Mağrip’te Fransız tesirini baltalamaya çalışıyor.” tabirlerini kullandı.

“MAĞRİP’TEKİ BASİRETSİZLİĞİ LİBYA’DA İZLEDİĞİ BASİRETSİZ SİYASETTEN KAYNAKLANIYOR

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un Ankara’ya gerçekleştireceği ziyarete değinene Filiu, Cezayir ile Türkiye içindeki bağlantılarda tepe noktaya ulaşılacağını tabir ederek şu kelamları kullandı:

“Macron, Erdoğan’a epeyce fazla odaklanarak Mağrip’te Fransız tesirine yönelik en önemli tehditlerin daha hayli Rusya ve BAE’den geldiğini unutuyor. Fransız Cumhurbaşkanının Mağrip’teki basiretsizliği, misyon mühletinin birinci üç yılında Libya’da izlediği kusurlu siyasetten kaynaklanıyor.”“TÜRKİYE’NİN MÜDAHALESİ ASKERİ DURUMU BİLAKİS ÇEVİRDİ”

Macron’un Libya’nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin önderi Halife Hafter’e verdiği takviyenin, ülkede 2019’da “sivil savaşın” bir daha başlamasına ve Birleşmiş Milletlerin (BM) arabulucu çalışmalarının baltalanmasına niye olduğunu belirten Filiu, Fransa’nın “gizlice” Rusya, BAE, Mısır ve Suudi Arabistan’ın yanında yer aldığını belirterek, “Hafter’in saldırısı Trablus hükümetini Türkiye’nin kollarına atmakla sonuçlandı. Türkiye’nin müdahalesi askeri durumu aksine çevirdi ve Hafter’in safında yer alan Rus ‘paralı askerleri’ dağıttı.” dedi.

RUSYA’NIN GAYELERİNE MÜSAMAHA İLE BAKILDIĞINI BELİRTTİ

Filiu, Fransa’nın Rusya’nın Mağrip’e yönelik gayelerine ‘hoşgörü’ ile baktığını ama Türkiye’nin hedeflerini ‘düşmanca’ değerlendirdiğini belirtti.

‘CEZAYİR’İN AÇIK ORTA BİRİNCİ ASKERİ ORTAĞI MOSKOVA’

Ayrıyeten Cezayir’in açık orta birinci askeri ortağının Moskova olduğunu söz eden Filiu, şu yorumda bulundu:

“Fransız Cumhurbaşkanının, bu biçimde bir sistemin ana müttefiki Rusya’yı zikretmeden Cezayir’deki Fransa zıddı, hafıza rantı üzerine inşa edilmiş siyasi-askeri sistemi kınadığını duymak paradoksaldır. Macron, Rus ‘paralı askerlerine’ başvurmayı istediklerinde Malili yetkilileri azarlamaktan çekinmediği için (Cezayir-Rusya askeri paydaşlığı konusundaki) sessizlik daha da rahatsız edici.”İSRAİL İLE İLGİLER, ABU DABİ’YE YÖNELİK ÇEKİNCELERİ ORTADAN KALDIRDI

Macron’un BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile yakınlığını, hatta ‘ortaklığını’ açık biçimde lisana getirdiğini söyleyen Filiu, BAE’nin İsrail ile Eylül 2020’de ‘barış anlaşmasını’ imzalamasıyla Fransa’nın Abu Dabi’ye yönelik çekincelerinin ortadan kalktığını belirtti.

Filiu, “Ancak Muhammed Bin Zayed’in kendisinin, Çeçen Kadirov başta olmak üzere Fransa’nın muhakkak olan düşmanlarıyla açık bağlantılar sürdürdüğü unutuldu.” tabirine yer verdi.

Filiu, Nahyan’ın Hafter’in Libya’da aldığı hezimetin ‘intikamını’ Tunus’ta ‘demokratik tecrübeyi’ sabote ederek aldığına işaret etti.

“FRANSA-MAĞRİP MÜNASEBETLERİ TÜRKİYE’NİN SEBEP OLMADIĞI TÜRBÜLANS ALANINA GİRECEKTİR”

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in ülkesinde anayasal süreci askıya alma sonucuna değinen Filiu, bu sonucun alınmasında BAE ve Mısır’ın değerli rol oynadığını savundu.

Filiu, BAE’nin Cezayir ile Fas içindeki gerginliğinin tırmanmasına da katkı sağladığını belirterek, “Macron’un Cezayir rejimine kısa müddet evvel gösterdiği açıklığın, BAE’nin bölgedeki amaçları için de gecikmeden geleceğini umuyoruz. Aksi biçimde, Fransa-Mağrip ilgileri, Türkiye’nin sebep olmadığı lakin doğal olarak faydalanacağı, artan türbülans alanına girecektir.” yorumunda bulundu.

“KARALAMA KAMPANYALARINDAN TASA DUYMASI MEŞRU”

Ayrıyeten, Macron’un Cezayir ve Türkiye’ye yönelik açıklamalarını hatırlattı. Filiu, Macron’un bilhassa Ekim 2020’de Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürlerle ilgili yaşanan tartışmalar sırasında, ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilham alan’ Fransa’ya yönelik karalama kampanyaları konusunda telaş duymasının ‘meşru’ olduğunu kaydetti.

MACRON’UN CEZAYİR VE TÜRKİYE AÇIKLAMALARI

Macron, “Cezayir’in bir ulus olarak inşası, izlenmesi gereken bir fenomendir. Fransız sömürgesindilk evvel Cezayir ulusu var mıydı? Soru bu. (Cezayir’de) Daha evvel sömürgeler vardı. Türkiye’nin Cezayir’de oynadığı rolü ve kurduğu hakimiyeti büsbütün unutturabilmesi beni büyüledi ve tek sömürgecinin biz olduğumuzu açıklamak, bu şahane. Cezayirliler buna inanıyor.” tabirini kullanmıştı.

TARİH YAZIMININ FRANSA NEFRETİ ÜZERİNE BİR SÖYLEME DAYANDIĞI SAVI

Fransa’nın Cezayir’deki sömürge faaliyetlerine ait ‘resmi tarihin gerçeklere dayanmayan biçimde bir daha yazılmasına’ reaksiyon gösteren Macron, bu tarih yazımının “Fransa nefreti üzerine bir söyleme” dayandığını tez etmişti.

“1962 daha sonrası Cezayir ulusu bir hafıza rantı üzerine inşa edildi. Tüm sorun Fransa üzere gösteriliyor.” yorumunu yapan Macron, Mağripte ‘daha fazlaca Türkler tarafınca yapılan dezenformasyon ve propaganda’ ile ‘bir daha yazılan tarihe’ karşı Arapça ve Berberice yayınlar üretmek istediklerini belirtmişti.
 
Üst