• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Fransa’da hükümetin yeni göç yasa tasarısı protesto edildi

admin

Administrator
Administrator
Fransa’da hükümetin yeni göç yasa tasarısı protesto edildi
Fransa’nın başşehri Paris’te Porte de Chapelle metro durağında18 Aralık Milletlerarası Göçmenler Günü niçiniyle toplanan aksiyoncular, hükümetin hazırladığı yeni göç yasa tasarısına reaksiyon göstermek hedefiyle kent merkezine yürüdü.

Söz konusu tasarıyla, hakkında hudut dışı sonucu olan göçmenleri arananlar listesine koymaya imkan verecek bir düzenleme getirmeye hazırlanan hükümet protesto edildi.

Göçmenlerle daha fazla dayanışma çağrısı

Ellerinde ‘Fransa, yasa dışı’, ‘Irkçılar, faşistler, sokaklarımızdan defolun’ pankartları taşıyan göstericiler, ‘Belgesiz göçmenlerle dayanışma’, ‘Biz tehlikeli değiliz, göçmenler tehlikede’ sloganları attı.

Göstericiler, sistemsiz göçmenlerle daha fazla dayanışma davetinde bulundu.


Belgesiz göçmenlere yasal ikamet talebi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’e reaksiyon gösteren göstericiler, evraksız göçmenlerin ülkede yasal biçimde ikamet etmesini sağlayacak resmi evraklar verilmesini talep etti.

AA’nın haberine nazaran; evraksız göçmen Senegalli Abdoulaye Hotte, yaklaşık 8 yıldır bu ülkede bulunduğunu, inşaat kesiminde çalıştığını, evraksız göçmenlerin haklarının verilmesi ve herkes için özgürlük ve eşitlik talebiyle şova katıldığını belirtti.

18 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafınca “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edilmişti.
 
Üst