• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Fransa’da rahibin cinsel saldırısına uğrayan Poujade yaşadıklarını anlattı

admin

Administrator
Administrator
Fransa’da rahibin cinsel saldırısına uğrayan Poujade yaşadıklarını anlattı
Fransa’da 1950’den bu yana 216 bin çocuğun kiliselerde cinsel istismara maruz kaldığının ortaya çıkması Fransız kamuoyunu sarsmıştı.

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komitesinin (CIASE) deklare ettiğı rapora bakılırsa, kiliselerde son 70 yılda 15 bin yetişkin cinsel şiddete uğradı, kiliseye bağlı kurumlardaki olaylarla bu sayı 35 bine çıkıyor.

Kiliselerde cinsel istismara uğrayanlar hakkında çalışma yapan “Sentinelle” isimli derneğin Lideri Laurence Poujade, 25 yıl evvel Fransa’dan bir dini vakıf ve bir Fransız rahiple Gine’ye gitti. Burada Fransız rahip tarafınca cinsel akına maruz kalan 55 yaşındaki Poujade, bu rahibin mağdurlardan yalnızca biri.

”GERÇEKTE BU SAYILAR DAHA YÜKSEK”

Poujade, CIASE’nin raporunu kıymetlendirdi, uğradığı cinsel saldırıyı ve omurundaki tesirlerini anlattı.

Raporda açıklanan sayıları “endişe verici” ve “şoke edici” olarak nitelendiren Poujade, “Bu bir tsunami. Şok yarattı. Bu sayılar ortalama sayılar. Ölen yahut konuşmayan bireyler olduğu için gerçekte bu sayılar daha yüksek. Bu sayılara ulaşmak çok değerli. Rapor tüm bu anonim hayatların tarihe geçmesine niye oldu. Raporda kilisenin sorumluluğuna vurgu yapılması açısından tarihi bir an yaşıyoruz.” dedi.

”SUSMAM İÇİN BENİ DÖVDÜ”

Kilisenin bu sorumluluğu kabul edip etmeyeceğinin merak konusu olduğunu tabir eden Poujade, “Bu sayılar olayların boyutunu ve bunun ötesinde (cinsel) istismarları gerçekleştirmek ve şikayetçi olan mağdurları dinlememek için bir sistemin uygulandığını gösteriyor.” tabirini kullandı.

Poujade, daha evvel manevi bağı ve teması olmamasına karşın Fransız rahibin cinsel saldırısına maruz kaldığını belirtti.

Uğradığı saldırıyı, “Rahip, öfkelendi ve beni yere fırlattı, benim yerde olmamı fırsat bilerek bana tecavüz teşebbüsünde ve cinsel hücumda bulundu. Yaşananları yetkili bir bireye haber vermek için ayağı kalktığımda susmam için beni dövdü.” kelamlarıyla anlatan Poujade, bu atağın 25 yıl evvel 30 yaşındayken gerçekleştiğini söylemiş oldu.

”AİLEMLE İRTİBATIMI KESMEMİ VE YAŞANANLARI ANLATMAMAMI İSTEDİLER”

Poujade, hücuma ait, “Ciddi tesirleri oldu. (Hristiyan) Topluluk ailemle tüm irtibatımı kesmemi ve yaşananları anlatmamamı istedi. Fakat ailem anladı zira (vücudumda) darbe izleri vardı, morlukları gördü. Buna neyin sebep olduğunu anlatmak için konuşma özgürlüğüm yoktu.” dedi.

Bu olayın evlilik ve çocuk sahibi olma kanısını sorgulamasına niye olduğunu tabir eden Poujade, o periyotta etrafında konuşacak kimsenin bulunmadığını söylemiş oldu.

”SALDIRIDAN 6 YIL daha sonra KONUŞMAYA BAŞLADI”

Poujade, “6 yıl daha sonra (bu hücum hakkında) konuşmaya başlayabildim. Bu atak yüzünden ruhsal problemlerle karşı karşıya kaldım. Fizikî sıhhatim giderek berbatlaştı.” diye konuştu.

Cinsel istismar kurbanı bireylerin mağduriyetlerinin onarılması gerektiğinin raporda yer almasının değerli olduğuna işaret eden Poujade, mağduriyetlerinin kilise tarafınca kabul edilmesi ve maddi tazminatın ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Poujade, cinsel tacize maruz kalmasının akabinde ailesinin bu hadiselere karşı uğraş etmek için “Dini Hayat ve Aile” isimli bir dernek kurduğunu, 10 yıldır da Sentinelle Derneğinin başkanlığını yürüttüğünü söylemiş oldu.

KURUL ÜYELERİNE YAŞADIKLARINI ANLATTI

Dernek çerçevesinde dayanakta bulundukları cinsel şiddete uğrayan bayanların acı çektiklerini, kimilerinin intihar ettiğini aktaran Poujade, komitenin çalışmalarına katkıda bulunduğunu ve komite üyelerine iki defa yaşadıklarını anlattığını kaydetti.

Poujade, birtakım katkılarının komitede yer almadığını, bayanların kurumlara seslerini duyurmakta zorlandığını belirterek bunun CIASE için de geçerli olduğunu söylemiş oldu.

Poujade, uğradığı hücum daha sonrasında iş bulmakta zorlandığını, dini bir toplulukta bulunduktan daha sonra toplumsal ve profesyonel hayata bir daha başlamanın kolay olmadığını belirtti.

”ÇOĞU EBEVEYN YETİŞKİN ÇOCUKLARININ MAKÛS MUAMELEYE MARUZ KALDIĞINI BİLMİYOR”

“Çok sayıda ebeveyn (Hristiyan) dini topluluklarda bulunan yetişkin çocuklarının berbat muamelelere maruz kaldığını bilmiyor. Bu fazlaca bir büyük tasa kaynağı zira ebeveynler öldükten daha sonra yetişkin çocuklar yanlış yolda olduklarını ve emniyetli olmayan bireylerin himayesinde olduklarını anlayacak.”
sözünü kullanan Poujade, bunun pek kabullenilebilecek bir durum olmadığını kaydetti.

”GÜNAH ÇIKARMA GİZLİLİĞİ”

Poujade, Fransa Piskoposlar Konferansı Lideri Eric de Moulins-Beaufort’un 6 Ekim’de yaptığı açıklamada “günah çıkarmanın gizliliğinin”, Fransız maddelerinden daha üstün olduğuna yönelik tabirinin cinsel istismar olaylarının ortaya çıkmasını engellediği nedeni öne sürülerek reaksiyon gördüğünü belirtti.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların konuşabilmesi için kiliselerdeki günah çıkarmanın saklılığının, Katolik inancının doğrultusunda bir daha kıymetlendirilmesi gerektiğini söz eden Poujade, günah çıkarma sırasındaki biroldukca konuşmasının günah çıkarmanın kapsamına girmediğine dikkati çekti.

CIASE üyesi Laetitia Atlani-Duault da yaptığı açıklamada, günah çıkarma seanslarının, rahiplerin çocukların maruz kaldığı cinsel istismar hadiselerini ihbar etmesini engellememesi gerektiğini vurgulamıştı.

Fransız maddelerine bakılırsa, 18 yaşından küçüklerin cinsel akına uğradığı bilgisine sahip şahısların bunu polise ihbar etme mecburiliği bulunuyor. Bu kurala uymayanlara 3 yıl mahpus ve 45 bin avro para cezası veriliyor. Lakin kelam konusu çocuk 15 yaşındaysa mahpus cezası 5 yıla ve para cezası 75 bin avroya yükseliyor.