• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Fransa’dan ABD’ye yeni Özgürlük Heykeli

admin

Administrator
Administrator
Fransa’dan ABD’ye yeni Özgürlük Heykeli
Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Krallık’tan 1776’da bağımsızlığını kazandığı gün olarak her yıl ‘Bağımsızlık Günü’ olarak kutlanan 4 Temmuz kutlamaları için, Fransa, ABD’ye ikinci bir Özgürlük Heykeli göndermeye hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan Özgürlük Heykeli’nin yaklaşık on altıda biri büyüklüğünde olan bronz heykelin 1 – 5 Temmuz tarihleri içinde Ellis Adası’nda, özgün Özgürlük Heykeli’nin çabucak karşısına dikileceği belirtildi.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ’NE ‘KÜÇÜK KIZ KARDEŞ’

“Küçük kız kardeş” ismi verilen bronz heykel, 2011 yılından itibaren Paris’teki Ulusal Sanat ve El Sanatları Konservatuarı (CNAM) müzesinin bahçesinde bulunurken, geçtiğimiz günlerde ABD’ye yapacağı seyahat için hazırlanmaya başladı.

Pazartesi günü, ‘Küçük kız kardeş’ heykelinin müzenin bahçesindeki yerinden kaldırılması için özel bir merasim düzenlenirken, merasimin akabinde heykel özel bir konteynere yüklendi. Yükü 450 kilogramın üzerinde olan ve 3 metrenin biraz üstündeki uzunluğuyla “Küçük kız kardeş”, halihazırda ABD’de bulunan 1878 yılında yapılan Özgürlük Heykeli’nin kopyası olarak 2009’da yapıldı.


“ABD İLE DOSTLUĞUMUZU KORUMAK VE SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”

Mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunan CNAM genel müdürü Olivier Faron, “Heykel tüm dünyadaki özgürlüğü ve ışığı simgeliyor” derken, “Çok sıradan bir bildiri göndermek istiyoruz: ABD ile dostluğumuz bilhassa şu anda epey değerli. Dostluğumuzu korumak ve savunmak zorundayız” tabirlerini kullandı.

Replika heykel, New York’taki Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden ve altındaki esas ile bir arada yaklaşık 46 metre uzunluğunda olan “ablası” ile birebir neoklasik tasarımı taşıyor. Heykelde sembolist yaklaşım ağır basan öge olarak öne çıkıyor.

Heykelin baş kısmında dünyaya yayılan güneş ışınlarını temsil eden yedi sivri uçlu taç, sol elinde Amerika’nın bağımsızlığının Roma sayılarıyla yazılı olduğu bir tablet ve sol ayağında Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin kaldırılmasını simgeleyen kırık zincirler ve prangalar bulunuyor.


KÖLELİĞİN KALDIRILMASINI SİMGELİYOR

Heykelde sembolist yaklaşım ağır basan öge olarak öne çıkıyor. Heykelin baş kısmında dünyaya yayılan güneş ışınlarını temsil eden yedi sivri uçlu taç, sol elinde Amerika’nın bağımsızlığının Roma sayılarıyla yazılı olduğu bir tablet ve sol ayağında Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin kaldırılmasını simgeleyen kırık zincirler ve prangalar bulunuyor.
 
Üst