• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Fransa, Fas’a vize kısıtlamalarını kaldıracak

admin

Administrator
Administrator
Fransa, Fas’a vize kısıtlamalarını kaldıracak
Fransa ile Fas içinde yaşanan vize krizinde tahlile ulaşıldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Avrupa ülkesini ziyaret eden Faslılara yönelik vize sayısını azaltma sonucuyla kontaklı 1 yıl süren uyuşmazlığın akabinde olağan bağları bir daha kuracaklarını söylemiş oldu.

Akraba ziyaretlerini zorlaştıran vize kısıtlaması

780 binden çok Fas kökenli insan Fransa’da yaşıyor ve vize kısıtlamaları akraba ziyaretlerini zorlaştırıyordu.

Rabat’ta Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile bir ortaya gelen Colonna, “Konsolosluk alakasını bir daha kurmak için Faslı ortaklarımızla tedbirler aldık.” dedi.

Fransız Bakan: Hedefimiz, derin bağları güçlendirmek

Açıklama, Fransa ve Fas’ın Katar’da oynadığı ve Fransa’nın kazandığı Dünya Kupası yarı finali karşılaşmasından iki gün daha sonra geldi.

Al Jazeera’nin haberine göre, Colonna, “Amacımız, Fransa ve Fas içindeki ziyareti güzelleştirmek ve iki toplumumuz içindeki ilgilerimizi epeyce özel kılan derin bağları güçlendirmektir.” diye konuştu.


Fas: Karara hürmet duyuyoruz

Fransa’nın münasebetleri olağanlaştırma atağının, vize uyuşmazlığının yol açtığı tansiyonların akabinde yanlışsız istikamette ilerlediğini belirten Burita da şu biçimde dedi:

“Halktan ve bu karardan etkilenen insanlardan da yansılar geldi. Bence herkes bunun farkında. Bugün, olağan konsolosluk ilgilerini bir daha kurma sonucu, Fas’ın hürmet duyduğu ve resmi olarak yorum yapmayacağı tek taraflı bir karardır.”
 
Üst