• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Global kömür talebinde rekor artış beklentisi

admin

Administrator
Administrator
Global kömür talebinde rekor artış beklentisi
Uluslararası Güç Ajansı’nın (IEA) yıllık Kömür 2022 raporunu yayınladı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlatmış olduğu savaş daha sonrasında Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak Rusya’nın gaz akışını keskin biçimde azaltması, Avrupa’nın kömür kullanmasının üst üste ikinci yıl artmasına yol açtı.

Kömür tüketimi 8 milyar tonu aşacak

Rapora göre, global kömür kullanması bu yıl geçen yıla nazaran yüzde 1,2 artacak. Kömür tüketimi bir yılda birinci kere 8 milyar tonu aşarak 2013’teki rekor tüketimin üzerine çıkacak.

Dünyada son senelerda hızlanan pak güç dönüşümü ve iklim değişikliğiyle uğraş adımlarına karşın en büyük karbon emisyon kaynağı olan kömür kullanması, yüksek doğal gaz fiyatları niçiniyle elektrik üretiminde kömür kullanmasıyla bu yakıta olan bağımlılığın artması niçiniyle rekor kıracak.

AA’nın haberine bakılırsa; 2025 prestijiyle Avrupa’nın kömür talebinin düşüşe geçeceği kestirim ediliyor.

Asya ekonomilerinde kömür talebi büyüyecek

Gelişmiş ülkelerdeki kömür talebinin gelecek bir kaç yıl ortasında azalacağı öngörülürken, bilhassa gelişmekte olan Asya ekonomilerinde kuvvetli bir talep büyümesi bekleniyor.

Gelişmiş ülkelerdeki düşüş Asya’daki büyümeyle dengeleneceğinden, kömürün global karbon emisyonlarının en büyük kaynağı olarak kalmaya devam edeceği iddia ediliyor.

Küresel kömür talebinde Çin’deki gelişmeler rol oynayacak

Dünyanın en büyük üç kömür üreticisi Çin, Hindistan ve Endonezya’da kömür üretiminin bu yıl rekor düzeye ulaşması beklense de kömür yatırımlarında bir artış öngörülmüyor.

Küresel kömür talebinde, dünyanın en büyük kömür tüketicisi Çin’deki gelişmelerin gelecek senelerda belirleyici rol oynayacağı, Hindistan’daki gelişmelerin de değerli olduğu söz ediliyor.


“Kömür talebi düşmeye başlayacak ancak çabucak hemen o noktada değiliz”

IEA Güç Piyasaları ve Güvenliği Yöneticisi Keisuke Sadamori, rapora ait değerlendirmesinde, dünyanın fosil yakıtlarda en yüksek tüketim düzeyine yakın olduğunu belirterek, “Bu pik düzeye ulaşmanın akabinde birinci vakit içinderda kömür talebi düşmeye başlayacak lakin çabucak hemen o noktada değiliz.” tabirini kullandı.

Küresel kömür talebinin inatçı bir biçimde bu yıl rekor düzeye ulaşacağını ve emisyonları da artıracağını belirten Sadamori, şunları kaydetti:

“bununla birlikte, bugünkü güç krizinin yenilenebilir güç kaynakları, güç verimliliği uygulamaları ve ısı pompalarının kurulumunu hızlandırdığına ait birfazlaca işaret de var. Bu gelişmeler, gelecek senelerda kömür talebinin azalmasına yardımcı olacak. Hükümet siyasetleri da daha inançlı ve sürdürülebilir bir yol haritası oluşturmak için kilit rol oynuyor.”
 
Üst