• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Guardian’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan aykırısı 2023 tahlili

admin

Administrator
Administrator
Guardian’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan aykırısı 2023 tahlili
Türkiye’de siyaset sahnesi, 2023 seçimlerine aylar kala ısınmaya başladı.

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleriyle ilgili İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, dikkat çeken sözlerin yer aldığı bir tahlile imza attı.

Dikkat çeken Erdoğan ve 2023 yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin maksat alındığı görüş yazısında, “Erdoğan, bir devir daha nazaranve gelmeyi hak etmiyor” halinde algı operasyonu yapıldı.

Satır ortalarında muhalefete peş peşe davetlerin yapıldığı kelam konusu tahlilde şu biçimde denildi:

“HDP dayanağı olmadan çoğunluğu elde edemezler”

“Ana muhalefetteki CHP’nin halihazırda cumhurbaşkanlığına aday olmayı planlayan bir ulusal önderi (Kemal Kılıçdaroğlu) var. Altı partili muhalefet ittifakı, kimi destekleyeceği konusunda bölünmüş durumda.” denildi.

Yakın tarihindeki bir anketin, muhalefet bloğunun TBMM’de HDP dayanağı olmadan çoğunluğu elde edemeyeceğini gösterdiği açıklandı.

“Muhalefet, yenmek için birleşmeli”

2023 seçimlerini muhalefetin kazanması gerektiğini savunan gazete, “Muhalefet, onu sandıkta yenmek için birleşmeli.” diye yazdı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzebir daha yönelik yeni operasyon sinyali verdiği kaydedilerek, “Ankara, Kıbrıs ve Yunanistan’a yönelik saldırgan hal takınıyor. AB’ye iştirak umutları iç karartıcı.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin, ayrıyeten Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatları için pazarlığını sürdürdüğü de anımsatıldı.
 
Üst