• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kanada’da tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı yasaklandı

admin

Administrator
Administrator
Kanada’da tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve ithalatı yasaklandı
Kanada, 2030 yılına kadar sıfır plastik atık elde etmek emeliyle plastik kullanmasına kısıtlama getirdi.

Üretimi ve ithalatı yasaklandı

Kanada Etraf ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada, bugünden itibaren tek kullanımlık plastiklerin üretimi ve satışı için ithalatı yasaklandığı duyuruldu.

Karara göre, şirketler artık plastik poşet, çatal, bıçak, karıştırma çubuğu, pipet ve paket servis kapları üretemeyecek yahut satış için Kanada‘ya ithal edemeyecekler.

Kanada’da 20 Haziran’da 2022’de duyurulan yasak resmen yürürlüğe girmiş oldu.
Kanada‘daki işletmelerin geçiş süreci ve mevcut stoklarını tüketmeleri için kâfi vakit sağlamak emeliyle kelam konusu plastik mamüllerin satışı ise Aralık 2023’ten itibaren yasaklanacak.“İnsanların bardak, pipet, market poşeti üzere plastikleri kullanmayacağını düşünüyorum”

Genellikle içecekler için kullanılan kimi öteki tek kullanımlık plastikler için üretim ve ithalat yasağı ise Haziran 2023’te yürürlüğe girecek, fakat yeni yasağa göre organik atık, çöp ve geri dönüştürülmüş hususları tutmak için kullanılan plastik çöp poşetleri yasaklanmayacak.

İHA’nın haberine nazaran, Kanada’da davranışsal sürdürülebilirlik alanında araştırma yapan Jiaying Zhao, “Eğer işletmeler tek kullanımlık plastik sağlamıyorsa, bu biçimde insanların bardak, pipet, market poşeti üzere plastikleri kullanmayacağını düşünüyorum” dedi.

KanadaKanada hükümeti, tek kullanımlık plastiklerden kurtulmanın 1,3 milyon ton geri dönüşümü sıkıntı olan plastik atığı ortadan kaldıracağını kestirim ediyor.
 
Üst