• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kanada, Ukrayna’daki askerlerin bakılırsav mühletini 3 yıl uzattı

admin

Administrator
Administrator
Kanada, Ukrayna’daki askerlerin bakılırsav mühletini 3 yıl uzattı
Kanada Başbakanı Justin Trudeau kabine üyeleriyle gerçekleştirdiği 3 günlük çalışma kampının akabinde başşehir Ottawa’da açıklamalarda bulundu.

60 ASKER DAHA KONUŞLANDIRILACAK

UNIFIER Operasyonu kapsamında Ukrayna silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine eğitim veren askeri çalışanın, martta sona erecek vazife müddetlerinin 3 yıl uzatıldığını belirten Trudeau, gelecek günlerde Ukrayna’ya 60 asker daha konuşlandırılacağını duyurdu.

Trudeau, Ukrayna’daki Kanada askeri işçisine her 6 ayda bir yapılacak eklemelerle sayının 400’e kadar çıkacağını tabir etti.

“KANADA’NIN ŞU ANDA UKRAYNA’YA YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK KATKI İNSANDIR”

Başbakan Trudeau, “Kanada’nın şu anda Ukrayna’ya yapabileceği en büyük katkı insandır. Askerlerimiz bugüne kadar 30 binden çok Ukraynalı askeri eğitti. Bu eğitim nazaranvinin kıymetini küçümsememeliyiz.” dedi.

“GERGİNLİĞE TAHLİL, DİPLOMATİK OLMALI”

Ukrayna’ya ölümcül olmayan askeri ekipman sevkiyatı, istihbarat paylaşımı ve siber akınlarla çaba için takviye duyurusu da yapan Trudeau, “Rusya’nın işgal tehdidi, yalnızca Ukrayna’yı değil, yalnızca Doğu Avrupa’yı değil, demokrasiye bedel veren hepimizi ilgilendiren bir şeydir. Lakin bu gerginliğe tahlil, diplomatik olmalı.” diye konuştu.

Kanada’nın askeri silah ve teçhizat yerine niye ölümcül olmayan ekipman göndermeyi seçtiği formundaki soruyu yanıtlandıran Trudeau, hükümetin önceliğinin direkt Ukrayna’nın kendisini savunmasına yardım etmek olduğunu kaydetti.

Başbakan Trudeau, basın açıklamasını Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, Dışişleri Bakanı Melanie Joly ve Savunma Bakanı Anita Anand ile yaptı.

ORTA VE DOĞU AVRUPA’DA 900 ASKERİ DAHA BULUNUYOR

Kanada’nın Ukrayna’daki 200 askerinin haricinde hala Reassurance Operasyonu kapsamında Orta ve Doğu Avrupa’da konuşlanmış 900 askeri daha bulunuyor.

Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı (DND), son alınan kararla Ukrayna’ya beden zırhı, metal dedektörler, termal dürbün, lazer ara bulucu, taktik tıbbi çantalar ve nezaret teknolojisi de dahil olmak üzere ölümcül olmayan askeri teçhizat sağlayacak.

Kanada, elektronik dinleme hizmeti veren Bağlantı Güvenliği Kurumunu (CSE) Ukrayna ile istihbarat ve siber güvenlik konusunda iş birliği yapmakla gorevlendirdi.

Federal hükümet, askerlerin nazaranv mühletinin uzatılması da dahil olmak üzere açıklanan yardım paketinin maliyetini de 340 milyon dolar olarak duyurdu.