• Forumumuza Moderatörlük ve İçerik Ekibi Alımları Başlamıştır. Başvuru İçin "Zeo" İle İrtibata Geçebilirsiniz.

Kazakistan’da Orta Asya’nın en büyük mescidi Büyük Parıltı Sultan Camii’si açıldı

admin

Administrator
Administrator
Kazakistan’da Orta Asya’nın en büyük mescidi Büyük Parıltı Sultan Camii’si açıldı
Kazakistan bayrağı rengini andıran gök mavisi kubbesi ve minareleriyle Kazakistan’ın başşehri Işık Sultan’da inşa edilen caminin açılış merasimi, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in iştirakiyle gerçekleşti.

Dini yetkililer açılışa katıldı

Törene Özbekistan, Kırgızistan, Moğolistan, Rusya ve Mısır’dan dini yetkililer ve Kazakistan’daki Müslüman ülkelerin büyükelçileri ile fazlaca sayıda basın mensubu katıldı.

Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, camiyi bağımsızlık periyodunda ülkenin hâkim olmasında yar ve yardımcı olan Büyük Allah’ın için inşa ettirdiğini belirterek “Bu caminin ibadete açılması yalnızca başkentimiz ve ülkemiz için değil, tüm Müslüman alemi için kıymetli olay.” dedi.

“Allah’a halkımızın geleceğini ve devletimizin özgürlüğünü daim etmesi için dua ettik”

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı vazifesinden istifa etmeden bir gün evvel kelam konusu caminin temelini Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile attıklarını anımsatan Nazarbayev, “Temel atma merasiminde, Allah’a halkımızın geleceğini ve devletimizin özgürlüğünü daim etmesi için dua ettik.” sözünü kullandı.

Nazarbayev, caminin iş insanları ve gönüllüler tarafınca finanse edildiğine dikkati çekerek yapının ana müteahhidi Türk iş insanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat ve çalışanlarına teşekkür etti.

Açılışın akabinde mescitte cuma namazı kılındı.

“Halk cami minaresi ortaya çıktığından beri ağır bir ilgi gösteriyor”

Sembol İnşaat İcra Heyeti Lideri Ali Tamince, merasim daha sonrası yaptığı açıklamada, cami inşaatına 2019’da başladıklarını ve Kovid-19 salgınının oluşturduğu zorluklara karşın inşaatı ihtimamla sürdürdüklerini kaydetti.

AA’nın haberine göre Tamince, caminin dizaynını Türk ve Orta Doğulu mimarların yaptığını tabir ederek “Halk yalnızca bugün değil, cami minaresi ortaya çıktığından beri ağır ilgi gösteriyor. Herkes camiyi ve inşaat müddetini yakından takip etti. Bugün şimdi görüştüğüm herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Beşerler hem büyüklüğünden, iç mimarisinden ve yapısından etkilendiklerini söylüyorlar. Bu bizi hayli gururlandırdı.” dedi.

“Bir şaheser diyorum”

Törene katılan Türkiye’nin Işık Sultan Din Hizmetleri Müşaviri Neşet Bodur da mübarek cuma gününde “şaheser” niteliğindeki caminin açılışına tanıklık ettiklerini söylemiş oldu.

Bodur, “Gerçekten benim hayli hoşuma gitti. Bir şaheser diyorum. Zira yalnızca cami olmasının yanında kütüphanesi, mektebi, başka alanlarıyla hele etrafına baktığımızda bahçeleriyle şaheser diyebileceğimiz bir kuruluş. Emeği geçen herkese ülkemiz ismine fazlaca teşekkür ediyorum. Beşerler akın akın geliyorlar. Seviniyorlar. bu biçimde bir yapıtın yapılmış olması Kazak halkını da son derece sevindirdiğini düşünüyorum.” dedi.

Cami, İslam mimarisi ile klasik Kazak motiflerinin bütünleştiği dizaynıyla dikkati çekiyor

Yaklaşık 68 bin metrekare alana inşa edilen Büyük Parıltı Sultan Mescidi, Orta Asya’nın en büyük mescidi özelliğini taşıyor.

Gök mavisi rengi ve 62 metre genişliğe sahip ana kubbesiyle dünyada tek olan Büyük Işık Sultan Mescidi, her biri 134 metre yükseklikteki dört minaresi ve dört yan kubbesi ile uzaktan göz kamaştırıyor.

Tasarım ve üretim açısından biroldukca özelliği bulunan cami, ayrıyeten dünyanın en büyük 10 mescidi içinde yer alıyor.

Aynı anda 35 kin kişinin namaz kılabileceği mescitte, yerden ısıtma sistemi yardımıyla kışın yapının avlusunda da saf tutulabilecek.

İslam mimarisi ile klasik Kazak motiflerinin bütünleştiği dizaynıyla dikkati çeken mescitte 25 milyon cam mozaik ile yapılan ve Allah’ın 99 isminin yazılı olduğu Kıble Duvarı öne çıkıyor.

Avizesinde 1,5 milyon kristal bulunuyor

Caminin ana avizesi de büyüklüğü ve 1,5 milyon kristaliyle dünya rekoruna sahip.

Cami, Hindistan’da yaklaşık 5 bin kişinin elle dokuduğu oval desenli halısının yanı sıra tüm kapı ve vitraylarının el imali olmasıyla da ziyaretçileri büyülüyor.

Bünyesinde İslam Müzesi, kütüphanesi, nikah salonu, Kuran-ı Kerim derslikleri, konferans salonu ve kapalı otoparkı da bulunan Büyük Parıltı Sultan Mescidi’nin, ülkenin yeni sembollerinden biri olması bekleniyor.